99 len September bij het aanbreken van den dag naar het verblijf van genoemd hoofd aan de overzijde der rivier. De woning werd omsingeld en La Djalanté gearresteerd; het gelukte beslag te leggen op 105 aan hem toebehoorende geweren, welke in de omgeving werden aangetroffen. Denzelfden dag keerde de colonne onder den Bevelhebber te Pampanoea terug. In het bivak hadden zich gedurende de afwezigheid van den Bevelhebber geen buitengewone gebeurtenissen voorgedaan. Vermelding verdient slechts de onderwerping aldaar op den len September van den pengoeloe Lompona Djowa E (den z.g. 2en bevelhebber van het Bonische leger). Daar aroe Bola, het Wadjosche hoofd, dat met zijne volge lingen de mondingen der Tjenrana zou verdedigen, nog niet in onderwerping gekomen was, rukte den 2en September eene co lonne uit van 2 compagnieën infanterie (van het 9de en 19de bataljon) onder den kapitein Filet, teneinde (als voornaamste opdracht) genoemd hoofd in zijn gebied, gelegen in het Z. O. deel van Wadjo, op te sporen. Reeds den volgenden dag meldde aroe Bola zich te Bola bij den kapitein Filet en kort daarop te Pampanoea bij den Bevelhebber. Evenals de pengoeloe Lompona Djowa E en La Djalanté werd aroe Bola voorloopig gevangen gehouden totdat aangenomen kon worden, dat al de in zijn gebied aanwezige geweren waren ingeleverd. Ook hier had deze maatregel weldra de beoogde uitwerking. De colonne Filet trok van Bola over Lempoeng en Benarang verder naar Tosora, van waar den 5en September naar Pampa noea werd teruggekeerd. XV. Tocht naar Lamoeroe. Nadat de onderwerping van Boni een voldongen feit was geworden, achtte de Bevelhebber het noodig onzen invloed ook in Lamoeroe te doen gelden. Dit landschap vormde n.l. tot nu toe een z.g. lila pasiadjingan (vasalstaat door bloed- of aanverwantschap) van Boni, en zijn bestuur diende dus thans op de hoogte te worden gebracht van de verhoudingen tot zijn nieuwen suzerein. Ook moesten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 103