100 de hoofden in kennis worden gesteld met de maatregelen, welke door het Gouvernement in verband met de beoogde hervormingen zouden worden getroffen. Naar aanleiding van deze overwegingen werd aan de datoe van Lamoeroe bij schrijven van 20 Augustus medegedeeld, dat de Bevelhebber teneinde haar in staat te stellen door een behoorlijke ontvangst onzer soldaten van hare goede gezindheid blijk te geven voornemens was binnen enkele dagen ook haar gebied door onze troepen te doen bezoeken. Hiertoe gaf de Bevelhebber, na zijn terugkeer uit Wadjo, (Hoofdstuk XIV) bij schrijven van 2 September den civiel gezaghebber te Watamponé, den majoor Anten, zijne instructiën. Twee compagnieën van het 19de bataljon te Watamponé werden hiervoor onder zijn commando aangewezen, terwijl detache menten van Pangkadjéné en Tjamba tegelijkertijd Lamoeroe zouden binnenrukken en hunne medewerking zouden verleenen (zie Hoofdstuk XIII), waartoe de beide postcommandanten door den Gewestelijk Militairen Commandant van instructiën zouden worden voorzien. In de eerste plaats moest de colonnecommandant onderzoeken of Lamoeroe en Mario-ri-Wawo, die beide onder dezelfde datoe stonden, aan het verzet in Boni of in Sidenreng of bij Tjamba hadden deelgenomen. Zoo ja, dan moesten beide landschappen evenals Boni eene oorlogsschatting opbrengen. Voor zoover bekend echter, was de datoe ons steeds goed gezind geweest. Verder moesten alle vuurwapens en munitie worden ingeleverd en moest het dragen van blanke wapens strafbaar worden gesteld. De majoor Anten vertoefde echter als civiel gezaghebber van Boni voor bestuursaangelegenheden in het zuidelijk deel van zijn gebied, zoodat de excursie naar Lamoeroe eerst drie weken later kon aanvangen. Den 23en September marcheerde de colonne uit Watamponé af. Zij bestond, behalve uit de genoemde 2 compagnieën, uit een peloton van de bezetting van Tjamba; (dit peloton had het traject Liboeroeng-Ponré-Watamponé verkend). Na een marsch van drie dagen over Tjani en Tanah-Tengah bivak plaatsen werd den 25en September Watan-Lamoeroe bereikt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 104