101 Eenige uren tevoren was hier het detachement van Tjamba aangekomen, n.l. een peloton infanterie onder den kapitein Scheij. Evenals de colonne uit Watamponé had deze afdeeling, welke den vorigen dag uit Liboeroeng was vertrokken, op haren tocht over Binoewa, Passar Parigi, Loompoe en Malongka niet het minste verzet ondervonden. De datoe bleek niet te Watan-Lamoeroe te zijn, doch was in Mario-ri-Awa. Daarom rukte de majoor Anten den volgenden morgen met de compagnieën van het 19de bataljon door naar Mario. De colonne Scheij, waarbij thans weder het Tjamba- peloton van Watamponé was aangesloten, ontving de opdracht om met een peloton Watan-Lamoeroe nog eenige dagen bezet te houden en in samenwerking met de verwachte colonne uit Pangkadjéné den omtrek af te patrouilleeren, terwijl het andere peloton den volgenden dag naar Liboeroeng zou terugkeeren. Dit laatste geschiedde in verband met een van den militairen commandant te Balangnipa ontvangen voorstel, om door een gezamenlijke actie van uit de Oosterdistricten en Zuid-West- Boni op te treden tegen aroe Laboeadja. Op haren marsch naar Mario passeerde de colonne Anten de kampong Moettiara. De pabitjara van die plaats was gevlucht met achterlating van 15 voorlaadgeweren, die in zijn huis werden aangetroffen. Des middags 26 September kwam de colonne te Mario aan. Hadden zich des vorigen daags te Watan-Lamoeroe reeds drie der voornaamste hadatsleden bij den colonnecommandant gemeld, zoo was het toch in de eerste plaats noodig de bestuurster van Lamoeroe te ontmoeten, teneinde te kunnen onderzoeken in hoeverre dit land had deelgenomen aan het verzet. Nadat eerst haar vader, de doeloeng van Lamoeroe, zich had gemeld, verscheen den 27en September de datoe zelve. De bespreking met deze vorstin leidde tot de opdracht aan de hadatsleden van Lamoeroe, om den 3en October d.a.v. te Watamponé te verschijnen tot nadere regeling der bestuursaangelegenheden. Voorts werd de datoe aangemaand zich in persoon te melden bij den Bevelhebber te Lawoe in Soppeng, waar den volgenden dag eene algemeene bestuursvergadering zou worden gehou den. (zie voren).

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 105