107 dienen en de colonne te geleiden naar het logies, dat voor den troep in gereedheid was gebracht in de woning van den soele datoe. Na aankomst te Lampoko was de houding van dit hoofd vriendschappelijk te noemen, daar levering van levens middelen op zijn last onverwijld plaats had. Hoewel de soele datoe zich in de nabijheid van het bivak ophield, bleef hij niet temin in gebreke zich te melden en liet hij den 5en October dan ook weten niet te zullen komen, als motief aanvoerende bevreesd te zijn voor de compagnie. Een onmiddellijk daarop uitgezonden afdeeling, om hem te arresteeren, kwam te laat; op grooten afstand werd in het gebergte een troep vluchte lingen opgemerkt. De patrouille kon nog de hand leggen op een 16 tal voorlaadgeweren, welke waren achtergelaten, en keerde naar het bivak terug. De coionnecommandant meende van eene vervolging in het zware bergterrein af te moeten zien en besloot, daar geen der in zijne instructie genoemde hoofden zich te Lampoko bevond, zich naar Batoe-Batoe in het noor delijk deel van Soppeng (Mario-ri-Awa) te begeven, waartoe hij zijn weg koos over Paré-Paré en Masépé. Na hiervan den commandant van de achtergebleven compagnie in Lawoe te hebben kennis gegeven, werd den 6en Octobér de tocht naar Paré-Paré aanvaard. Zoolang Soppengsch gebied doorloopen werd, bleek de bevolking bevreesd te zijn voor de colonne. Waar deze in aantocht was, vluchtten de inwoners naar het gebergte. Het was derhalve duidelijk, dat de datoe nog niet de noodige bevelen ten opzichte van de ontvangst onzer troepen had uitgevaardigd. In het Sidenrengsche daaren tegen kwamen gidsen de colonne vrijwillig tegemoet om hunne diensten aan te bieden, terwijl de bevolking, die rustig in hare kampongs bleef, klappers aanbood. Na den tijdroovenden overtocht van den Soempang-Menangai, waarbij hulp werd ver leend door den aroe van het naburige Sogaé, marcheerde de colonne door naar Paré-Paré, dat des avonds te 6 14 uur werd bereikt. Dezen dag was een afstand van 40 K.M. afgelegd, voor een groot deel door het mulle zand langs de kust. De tocht had haren invloed doen gelden op de inlevering van geweren uit Zuid-Sidenreng (Nepo) te Paré-Paré, waar b.v. den 6en October 40 nieuwe beaumonts werden aangebracht.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 111