Bijlage XXVII. Militair Commando Celebes, Menado en Timor. Makasser, den 22sten Januari 1906. Ik acht het beslist noodig, dat de ondernomen actie tegen het oproerig gebied tusschen Sabang en Wotoe met kracht wordt voortgezet. Nu aan den opmarsch van Pau naar den rug der Rongkong- stelling de in Uw schrijven vermelde bezwaren verbonden blijken te zijn, acht ik, ook in verband met de overige door U omtrent de gesteldheid van het operatiegebied verstrekte gegevens, een landing bij Boeraoe en het vervolgens aantasten van Djaladja door een afzonderlijke colonne den aangewezen weg om een voor ons gunstige verandering in den toestand te brengen. Ik stel mij voor, dat door de vermeestering van Djaladja (woonplaats Ambé Ma) zich het verzet deels daarheen zal verplaatsen en daardoor aan de colonne Hoedt beter gelegen heid wordt geschonken de Rongkong, c.q. op grooten afstand bovenstrooms, over te trekken, waartoe de pogingen onafge broken moeten worden voortgezet, en de aandacht wordt geves tigd op hetz.m. 's nachts bij verrassing forceeren van een hooger op gelegen waadbare plaats, door een gedeelte der colonne. Voor de onderneming tegen Djaladja wensch ik te bestemmen de reeds onder Uwe bevelen gestelde gemengde compagnie 9de bataljon en het gemengde peloton 9de bataljon, dat heden met H.M. Serdang naar Paloppo wordt gezonden, terwijl bovendien daarbij over H. M. Serdang en Siboga met hun landingsdivisie en 3.7 geschut kan worden beschikt. Aan den Militairen Commandant van Loewoe te PALOPPO.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 113