HOOFDSTUK I. Beschrijving van het oorlogsterrein. (Hierbij de overzichtskaart). De stad Tsingtau ligt op het zuidwestelijke uiteinde van een schiereiland, dat met Kaap Jaschke de baai van Kiautschou vormt. Het oostelijke gedeelte van het schiereiland wordt ingenomen door het Lauschan-gebergte met toppen over de 1000 M. Het terrein ten westen van het Lauschan-gebergte wordt doorsneden door vele rivieren en beken, welke over het algemeen in zuidwestelijke richting stroomen en waartusschen zich bevinden heuvelketens, welke van het oosten naar het westen geleidelijk in hoogte afnemen. Meer naar het zuid westen verandert de stroomrichting en wordt in het algemeen van zuidoost naar noordwest of omgekeerd, zoodat drie nage noeg evenwijdig loopende heuvelketens richting zuidoost noordwest te onderscheiden zijn, n. 1. Wuschan Litsuner heuvels, doorbroken door de Tschangtsun rivier, met eene grootste hoogte van 350 M., Prinz Heinrich bergen Kuschan (3801 1 3 M.) en de litisBismarckMoltke bergen (150 80 M.). Alzoo worden de verheffingen lager naarmate zij meer in het zuidwesten, d. w. z. dichter bij de stad Tsingtau, gelegen zijn, zoodat een van de landzijde komende aanvaller de dalen der rivieren en beken maar te volgen heeft om stel lingen te vinden, van waaruit hij die van eene Tsingtau dek kende troepenmacht beheerscht. Is de algemeene vorm van het terrein derhalve niet gunstig voor de verdediging tegen een tegenstander te land, de ligging van de heuvels ten opzichte van de stad Tsingtau is evenzeer nadeelig. Reeds een enkele blik op de kaart toont aan, dat eene verdedigingsstelling op de litis Bismarck Moltke ber gen de stad en hare maritieme inrichtingen niet tegen be schieting dekt. Bovendien wordt deze stelling door de ongeveer

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 11