Bijlage Ia. (Zie ten vierde van bijlage I). Instructie voor den Bevelhebber der naar Zuid Celebes te zenden expeditionnaire macht. Artikel 1. Het militaire doel der expeditie is het breken van alle ge wapend verzet, in Boni het nazetten en trachten zich meester te maken van den persoon van den vorst en zijne familieleden, als dezen de vlucht mochten nemen, zoomede van de rijks sieraden; het verder tot rust en orde helpen brengen van het geheele gebied, zoomede van de overige rijkjes in Zuid-Celebes, die Boni gewapenderhand mochten hebben gesteund; op te rukken naar Loewoe, als dit rijkje weigeren mocht te voldoen aan de door de Regeering gestelde eischen, zoonoodig ook hier rust, orde en gehoorzaamheid aan onze bevelen en voorschriften te helpen afdwingen en voorts het bestuur van Zuid-Celebes krachtig ter zijde te staan bij de ten uitvoerlegging van alle noodig geachte bestuursregelingen. Artikel 2. Na aankomst der expeditionnaire macht zal, alvorens tot de landing der troepen wordt overgegaan, de Bevelhebber het betrokken zelfbestuur schriftelijk in kennis stellen met de ei schen, omschreven in de aan deze instructie gehechte bijlage onder mededeeling voor zoover Boni en Loewoe betreft: dat vermits het zelfbestuur geweigerd heeft te voldoen aan de eischen, welke namens Zijne Excellentie den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië aan dat bestuur zijn gesteld, de Gouverneur-Generaal thans gelast heeft uitvoering te geven aan Zijn voornemen om door middel van geweld van wapenen aan het verzet van het zelfbestuur tegen het Nederlandsch-Indische Gouvernement een einde te maken; (1) Zie bijlage R Extra bijlage No. 35. I. M. T. 1915. 9'

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 133