Bijlage II. UITTREKSEL. Brief van den Gouvernements Secretaris aan den Gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden. Buitenzorg, den 14en Juni 1905. Blijkens artikel 1 van het besluit van heden No 1, wenscht de Gouverneur-Generaal nog eene laatste poging te zien gedaan om de hangende geschillen met Boni en Loewoe tot eene vre delievende oplossing te brengen door de betrokken zelfbesturen in staat te stellen alsnog te voldoen voor zoover Boni aangaat aan zijne contractueele verplichtingen tot overdracht tegen schadeloosstelling der tolrechten in zijn gebied aan het Gouvernement envoor zooveel Loewoe betreftaan de eischen tot regeling der noordgrens van dat landschap en sluiting van een nieuw politiek contract. Daartoe wenscht Zijne Excellentie ten aanzien van Boni aan den bestuurder en de landsgrooten, namens de Regeering door UHoogEdelGestrenge den eisch gesteld te zien van me dewerking tot nakoming van de verplichtingen, welke zij op zich genomen hebben in de artikelen 16, 21 en 22 van het vigeerende contract, bij het overbrengen van welken eisch zij gewezen zullen moeten worden op de door de tijdsomstandig heden geboden noodzakelijkheid tot invoering van rechtenheffing in het Gouvernement Celebes en Onderhoorigheden, waardoor het Gouvernement genoopt is om ook in Boni de in- en uitvoerrechten tegen billijke schadeloosstelling over te nemen, dien in- en uitvoer onder onze controle te brengen en door de plaatsing van een of meer bestuursambtenaren den vorst en de rijksgrooten ter zijde te staan en voor te lichten in het tot meerdere welvaart en ontwikkeling brengen van het land. De Landvoogd acht het voorts noodig, dat daarbij met nadruk gewezen wordt op het bepaalde in artikel 3 van het contract dat het landschap aan den bestuurder slechts in leen is gegeven (1) bijlage I.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 143