22 onder de nadrukkelijke voorwaarde van stipte en trouwe nakoming der in het contract omschreven verplichtingen en aan het zelfbestuur worde duidelijk gemaakt, dat het Gouver nement zich niet langer mag bepalen tot het geven van berispingen en vermaningen, wanneer, zooals reeds bij herhaling is voorgekomen, door het zelfbestuur gehandeld wordt in strijd met het contract. Tegelijk met den eisch wenscht de Gouverneur Generaal aan het zelfbestuur van Boni een exemplaar van het nieuwe model Celebes-contract uitgereikt te zien, vergezeld van de mededeeling dat Zijne Excellentie het wenschelijk acht, in verband met het voorgevallene, de verhouding tot Boni te regelen op den voet van dat model, waarvan de nauwkeurige kennisneming derhalve aan het zelfbestuur behoort te worden aanbevolen. Zooals U uit mijn geheim telegram van 25 Mei j. 1. zal zijn gebleken, is het de bedoeling om het stellen van dezen eisch die in de tweede helft van deze maand door een bestuurs ambtenaar over te brengen en zoo noodig met klem nader toe te lichten zal zijn, te doen geschieden met het noodige machtsvertoon, waartoe bedoelde ambtenaar zal worden begeleid door eenige schepen van het Nederlandsche eskader, in de hoop daardoor den overmoedigen vorst, die uit die handeling kan zien dat het ons ernst is, in het Welbegrepen belang van zijn land en volk tot toegeven aan onzen rechtmatigen eisch te nopen. Wordt aan ons verlangen voldaan, dan acht de Landvoogd daarmede de geheele rekening met Boni vereffend en zal met geen enkel woord meer gerept mogen worden over Boni's vele vroegere tekortkomingen en wederrechtelijke handelingen. In dat geval blijft uit den aard der zaak de tegenwoordige vorst aan het bestuur en behoort, zoodra in Boni een ambtenaar zal zijn geplaatst v. z. n. onder voorlichting en leiding van dezen tot de keuze van een opvolger in het bestuur overgegaan te worden. Weigert het zelfbestuur om aan onzen eisch te voldoen m.a. w. weigert dat bestuur de nakoming van zijn met ons gesloten contract, dan zal in begin Juli a. s. tot de uitzending der expeditie worden overgegaan, terwijl dan al dadelijk zal moeten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 144