5 macht bijv. ergens tusschen Fouschanso en Maitau te dekken. Alzoo was de strook tusschen schans No. 1 en de kust door eene reeks sterke, geblindeerde loopgraven, dicht oostwaarts van Tschanschan, afgesloten, waren de schietbanen met hare kogelvangers aan de vijandelijke zijde der doorloopende ver sperring geheel van prikkeldraad voorzien en als schijnbatterij ingericht, waren hier op groote schaal ijzerdraadversperringen aangebracht, stond vlak zuidwest van Hsiautschanschan eene batterij van 4 kanonnen van 3.7 c.M. om het terrein oostwaarts van Tschanschan te bestrijken en waren op litis, Huk 2 ka nonnen van 8.8 c.m. L/30 opgesteld tot bestrijking van het vóór den rechtervleugel der stelling gelegen terrein. Op de zuidelijke helling van den Iltis-berg waren batterijen met kanonnen van 3.7, 5.6 en 9. c.M. gebouwd 2). De opstelling van dergelijk geschut, gewoonlijk alleen voor de nabijverde- diging gebruikt, op ongeveer 1000 M. achter de voorste lijn geeft aanleiding tot het vermoeden, dat de Duitschers hier aan eene tweede verdedigingslijn gedacht hebben; voorrecht- streeksche ondersteuning van de infanterie in de voorste lijn staan zij te ver naar achter. Ook elders doen groepeering en inrichting der verdedigings werken aan eene tweede verdedigingslijn denken, n.l. de lijn noordoostrand van Taitungtschen Petroleum (Sch(up)p(e). De noordoostrand van Taitungtschen was door prikkeldraad afgesloten; in batterij Taitungtschen No. 1 bevonden zich mitrailleurs en snelvuurkanonnen van 4.7 c.M., terwijl de bewapening van batterij d. uit kanonnen van hetzelfde kleine kaliber bestond; overigens kanonnen van 9 en 12 c.M. Naar rechts kon men deze stelling verlengd denken langs de ge meenschapsloopgraaf, welke in zuidoostelijke richting voert. Bij gebrek aan berichten van Duitsche zijde kan nog niet uitgemaakt worden, of het werkelijk de bedoeling geweest is in bovenbedoelde werken opnieuw tegenstand te bieden, nadat de lijn der schansen gevallen zou zijn. In elk geval 1) De twee houwitser-batterijen van 15 c. M. noordoost van Tingtschiatsch (uang) hebben meermalen op dit sehijnwerk gevuurd. 2) Bovendien nog een paar batterijen in aanbouw.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 15