38 Bij beschieting van een bivak zal hieruit niet worden te- ruggevuurd, ook niet door de schildwachten. Door den comp. commandant, die den vijand tegenover zich heeft, zal een patrouille worden uitgezonden, om hem te verdrijven; van het uitrukken zal aan de schildwachten en aan de nevenwachten worden kennis gegeven. Bij dergelijke beschietingen komt de troep niet onder de wapens; de schildwachten kunnen verdubbeld worden op last van de compagniescommandanten. Bij aanval op ons bivak wordt de alarmstelling ingenomen en waar mogelijk offensief opgetreden. 8. Het verbranden of afbreken van kampongs, bede- of woonhuizen en het vernielen van eigendommen is verboden. Ruwe, onaangename of hooghartige behandeling van hoofden is eveneens verboden, terwijl na eventueele registratie, het voortdurend aanroepen van menschen, die aan den veldarbeid zijn, tenzij op den troep wordt geschoten, dan wel een bende in de buurt is, mede niet is geoorloofd. Wanneer troepen nachtverblijf betrekken in kampongs, wordt het ontruimen van woningen (het maken van logies) geregeld in overleg met de hoofden, zoodanig, dat de bevolking den minsten overlast ondervindt, terwijl voor het gebruik der woningen of het kappen van materiaal schadeloosstelling moet worden gegeven. In verlaten kampongs wordt beschikt over woningen tot logies, over bouwmateriaal, voorraden en vee voor eigen gebruik. Voor brandhout mag niet beschikt worden over woningen, schuttingen, stallen, vruchtboomen e. d. Voorwerpen, die bij bivakkeeren in kampongs door den troep gebruikt worden, als ligmatjes, borden, drinkkommen enz. mogen niet worden me degevoerd. Rampassen is verboden; alle buitgemaakte wapens en andere voorwerpen worden bij de compagnies-commandanten ingeleverd en door dezen bij den staf van den Bevelhebber. In verlaten kampongs bivakkeerend of rustend, kan door den bivak- of colonnecommandant worden toegestaan, dat klappers en rijpe vruchten worden geplukt. Gedurende den marsch zal dit steeds verboden zijn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 162