7 medegewerkt, dat de Japansche oorlogsschepen op eerbiedigen afstand bleven en den aanval op de Duitsche stelling niet rechtstreeks ondersteund hebben 1). De 15 c.M. kanonnen der Tsingtau-batterij waren onder deze omstandigheden van weinig of geen nut, zoodat het begrij pelijk is, dat de Duitschers naar eene andere stelling uitzagen, waar zij meer effect van deze vuurmonden verwachten konden. Waarschijnlijk hadden zij deze stelling niet ver van batterij e. gekozen: in de nabijheid hiervan lag een der kanonnen der Tsingtau-batterij met zijne affuit op den weg, klaarblijkelijk door de bediening zelve onbruikbaar gemaakt. Op de Tsingtau- batterij was het door een houten schijnkanon vervangen. Ten slotte wordt hier nog de batterij Yunuisen genoemd, bestemd voor 4 scheepskanonnen van 8.8. c.M., en klaarblijkelijk dienende tot rechtstreeksche verdediging van de mijnversperring aan den ingang der baai; bovendien bevond zich op hoogte 15 van Tuantau nog eene onbewapende batterij, bestemd voor licht geschut. Hieronder volgt een overzicht van de Duitsche batterijen en hare bewapening op het tijdstip van de inneming van Tsingtau. BATTERIJEN. GESCHUT. Merken op het geschut e. a. opmerkingen. litis No. 1. 6 kan. van 12 c.M. Spandau 1879, geandert 1892 St. Br. met St. ziel. litis No. 2. 2 scheepskan. van Friedr. Krupp 1905. 10.5 c.M. L/40. litis No. 3. 4 kan. van 6 c.M. Friedr. Krupp 1900. op veerspooraffuit. litis No. 4. 3 kan. van 9 c.M. Friedr. Krupp 1891. op O.M. veldaffuit. litis No. 5. 6 kan. van 9 c.M. Friedr. Krupp 1891. op hooge affuit. 1) Zooals later blijken zal, hebben hiertoe ook andere redenen medegewerkt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 17