129 in Z. richting marcheerend, werd eerst kampong Soengka bereikt. Deze was verlaten, doch de bevolking keerde, nog tijdens de aanwezigheid der colonne, in de kampong terug en het hoofd meldde zich bij den commandant. Vervolgens werd doorgemar cheerd naar Boewa. Hier was de bevolking aanwezig, doch het hoofd, de opoe baléranté (hadatslid), bleek voortvluchtig te zijn. Een ondergeschikt hoofd bood den colonnecommandant de on derwerping van kampong Boewa aan. Voorts werd hier de tij ding vernomen, dat de datoe met den opoe tjënëng (troonopvol ger), den opoe patoenroe (hadatslid) en andere voorname hoof den niet naar Boewa, doch den vorigen dag in westelijke richting naar het Toradjagebied waren uitgeweken. In kampong Boewa werd nog op 3 lila's, eenige voorlaadge- weren en 300 beaumontpatronen beslag gelegd. De 3de compagnie bleef des nachts te Boewa en keerde den 13den naar Paloppo terug. Op dezen dag begon de bevolking van Paloppo in hare wo ningen terug te keeren. Velen, o. a. de hoofden van Soengka en Boewa, kwamen in het bivak hunne onderwerping aanbieden. Tegelijkertijd werd een 12tal geweren ingeleverd. Bij het doorzoeken van het verblijf der datoe vond men nog enkele rijkssieraden; de bewaarster, die bij de inname van den kraton gevangen genomen was, bewees bij het onderkennen er van goede diensten. Op den 14den September deelde de eskadercommandant aan den majoor de Wijs mede, dat H. M. de Ruyter en Borneo be stemd waren om voorloopig op de reede van Paloppo te blijven en dat zoonoodig over de landingsdivisiën dezer schepen zou kunnen worden beschikt. Ook op dezen dag kwamen talrijke bewoners van Paloppo vergunning vragen wederom hunne woningen te mogen betrek ken. Vele dezer huizen waren intusschen door rondzwervende Toradja's leeg geplunderd. Niettegenstaande de meerdere aanrakingen, welke allengs met de bevolking werden verkregen, mocht het niet gelukken eenige zekerheid omtrent i verblijf van de datoe te verkrijgen. Ook de patrouilles, welke op deze en volgende dagen in den omtrek werden gemaakt, slaagden er niet in meerdere inlichtingen in

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 19