3. Eenige verouderde veldkanonnen van 9 cM., zonder eenige inrichting tot beperking van den terugloop en tot verhooging van ds vuursnelheid. 4. Eenige automatische kanonnen van 3.7 c.M. waren gemonteerd op oude veldaffuiten, zoodat zij gemakkelijk ver plaatsbaar waren en voor de opstelling geen gemetseld voetstuk noodig was. Om te vuren werd de affuitstaart in de borstwering bevestigd en tot meerdere dekking werden zandzakken op de affuit gelegd. Zie fig- 10. 5. Volgens Japansche berichten waren een aantal mitrailleurs op automobielen geladen om snel naar de gewenschte plaats te worden gebracht. In de gemeenschapsloopgraaf west van schans No 3 werden een tweetal van horizontale scherfdekkingeti voorziene emplace menten gevonden, in elk waarvan één veldkanon. Zij bestreken het terrein tusschen schans No. 4 en de loopgraven noordoost van Taitungtschen. Eenige stukken van het oude veldmateriëel, ook de houwitsers van 15 c.M., hebben deelgenomen aan de gevechten in het voorterrein in de tweede helft van September. Bovendien waren 2 scheepskanonnen van 8.8 c.M. opgesteld elk op een open goederenwagen tusschen deze wagens een gesloten goederenwagen voor de munitie. Deze spoortreinbatterij vertoonde zich meermalen op den dam van de groote haven, van waar zij de aanvalswerken der Japanners onder écharpeerend vuur nam. d. Ander materieel. In vele schansen werden loopgraafmortieren gevonden, waar schijnlijk plaatselijk vervaardigd. Zij hadden een kaliber van 9 c.M. en eene gladde ziel. Voorts werd in nagenoeg elk ver dedigingswerk eene uitgebreide verzameling van vuurwerken tot verlichting opgemerkt, Ook de oude stormzakken ontbra ken niet. Handgranaten werden niet gevonden, wel geïmpro viseerde dynamietbommen, bijv. vervaardigd van een busje met dynamiet, waarin een aanvuursel met lont. Tot de uitrusting der werken behoorden ook zoeklichten van verschillende middellijn (30 100 c.M.), waarvan waarschijnlijk vele van de schepen afkomstig waren. Voorts waren groote, 11

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 21