25 Kort vóór het vertrek van Batavia werden den Bevelhebber der expeditie een 3 tal aan den Gouverneur van Celebes ge richte geheime brieven van de Regeering dd. 14 Juni en 7 en 8 Juli in handen gesteld, handelende over de tegenover Gowa tot nu toe gevolgde en thans te volgen gedragslijn. In het Djampoea-incident op zichzelf had de Regeering vooralsnog geen aanleiding gevonden reeds dadelijk op Gowa de door den Gouverneur voorgestelde strafmaatregelen o. a. afstand van een groot gebiedsdeel toe te passen, welke niet zonder kracht van wapens zouden kunnen worden doorgevoerd. Uit politieke overweging er de voorkeur aan gevende éérst het machtige en meest schuldige Boni tot rede te brengen, wilde de Regeering niet dan noodgedwongen vóór of tijdens de expeditie tegen Boni tot een gewapend optreden tegen Gowa overgaan. In verband hiermede was gelijktijdig met de verordening der Zuid-Celebes-expeditie (14 Juni) aan den Gouverneur van Celebes medegedeeld, dat de Regeering vooralsnog met een definitieve beslissing in zake het Djampoea-incident wilde wachten. Thans werd in een schrijven, dat de Bevelhebber der ex peditie bij aankomst te Makasser aan den Gouverneur moest doen toekomen, de goedkeuring van de Regeering aan 's Gouverneurs maatregelen, n. 1. het in beslagnemen van de wapens en munitie en het geëischte losgeld voor de gevangen genomen personen en aangehouden prauwen, gehecht. Het tijdstip van mededeeling van deze beslissing aan het Gowasche zelfbestuur werd aan den Gouverneur overgelaten. Mocht de te Makasser gelegerde troepenmacht onvoldoende geacht worden, om bij eventueel vijandig optreden van Gowa tegen onze hoofdplaats, iedere grensoverschrijding met nadruk terug te wijzen en brandstichting of andere euveldaden afdoende te keer te gaan, dan diende de Gouverneur in overleg met de bevoegde militaire autoriteit de vereischte troepenverster king telegrafisch aan te vragen en zou ook desgewenscht de mededeeling aan Gowa van de bovenvermelde beslissing van de Regeering op de aankomst van die versterking moeten wachten.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 29