26 Aangezien voorts het algemeen bevel over alle troepen in het gewest Celebes aan den Bevelhebber der expeditie was opgedragen, zou de Militaire Commandant omtrent het tactisch gebruik der bezettingstroepen van Zuid-Celebes—ook eventueel tegenover Gowa van den Expeditiecommandant bevelen ont vangen, en moest overleg van de zijde van den Gouverneur omtrent militair optreden tegenover Gowa in de eerste plaats met den Expeditiecommandant geschieden. Bij regeeringsschrijven dd. 8 Juli werd voorts den Gouverneur van Celebes gemachtigd, om wanneer Gowa, in weerwil van onze vredelievende houding, vijandelijkheden mocht plegen op de grens van of in ons gebied, aan het verzet in Boni of Paré-Paré mocht deelnemen dan wel door een ander zwaar vergrijp tegen het bestaand contract den vrede mocht verstoren, door den sterken arm de rust in dat landschap te herstellen en sluiting van een nieuw contract, als voor Boni aangegeven, te eischen, terwijl dan tevens de noodige maatregelen voor bestuurstoezicht zouden moeten worden getroffen. Ten einde den Bevelhebber in de gelegenheid te stellen zich, wanneer zulks in het belang der algemeene leiding noodig mocht zijn, vlug van Boni naar Makasser en omgekeerd te verplaatsen, werd 11 Juli, dus twee dagen vóór het vertrek der expeditie, het snelvarend stoomschip Argus van den dienst der opiumregie als aviso-stoomer aan de expeditionnaire scheeps macht toegevoegd. IV. Overvoer der expeditie naar Boni. (13 Juli 18 Juli 1905). Overeenkomstig de voor de samentrekking en den overvoer der expeditionnaire macht gegeven voorschriften, vertrokken 13, 14 en 15 Juli de ingehuurde transportschepen respectievelijk van Batavia, Semarang en Soerabaia. Het S. S. van Riemsdijk, waarop zich het expeditiecommando bevond, stoomde rechtstreeks van Batavia naar Makasser; alle overige schepen deden Soerabaia aan. De reede van Boelekomba was aangewezen als verzamelpunt voor de transportvloot.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 30