27 In den namiddag van den 16en Juli kwam de van Riemsdijk te Makasser, alwaar de bevelhebber den volgenden dag ver gezeld van zijn staf en den Gewestelijk Militairen Commandant naar eenige punten van de Gowasche grens reed en met laatst genoemde de maatregelen besprak, welke tot beveiliging van Makasser tegen aanslagen van Gowa zouden zijn te nemen. Vervolgens werd met den Gouverneur en den Militairen Commandant eene bespreking gehouden, teneinde vast te stellen of de houding van Gowa, in verband met de door de Regeering aangegeven gedragslijn, al dadelijk versterking van de troepen macht te Makasser noodig maakte. De gespannen verhouding met Gowa was te dier dage merkbaar toegenomen door de gevangenneming en opzending naar Soerabaia op den 13en Juli van de twee aan het Gowasche hof nauw verwante prinsen Daëng Ago en Andi Baloso, die in het Labakkangsche (afdeeling Noorderdistricten) de bevolking tot verzet tegen het Gouvernement hadden aangezet. Op den dag hunner gevangenneming (12 Juli) was Pangka- djéné door een bende van 30 a 40 gewapenden uit Labakkang en Boengoro onder aanvoering van een vroegeren Regent van Labakkang, Latté Kraëng Kaloewaran, gealarmeerd geworden, welke bende met een verlies van 5 dooden waaronder een oom van den regent van Boengoro en diens zoon ten koste van één doode en één gewonde onzerzijds was verdreven. In Gowa zelf vonden de aanstokers tot verzet, waaronder vooral Kraëng Baroangin, in het voorgevallene gereede aan leiding om de gemoederen nog meer in beroering te brengen; de geruchten omtrent een voorgenomen aanslag in die dagen tegen Makasser waren niet geheel van grond ontbloot. Naar aanleiding van hetgeen de Gouverneur in de bespreking omtrent de oorlogstoerustingen van Gowa mededeelde en van hetgeen voor de beveiliging van de hoofdplaats en het omlig gend gebied noodig was gebleken, achtte de Bevelhebber versterking van het garnizoen van Makasser noodig, en werd telegrafisch aan de Regeering voorgesteld daarvoor 1/2 bataljon infanterie te bestemmen. In antwoord hierop arriveerden den 23en Juli de 2e en 3e compagnie van het 8ste bataljon te Makasser.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 31