142 Het gevolgde voetpad leidde hoofdzakelijk door zwaar be groeid en zeer geaccidenteerd terrein. Vóór het bereiken van het boschbivak op de Kenemajoe moest zelfs hier en daar met handen en voeten worden geklommen. De marsch werd bo vendien zeer vertraagd door het moeilijk volgen der koelies, niettegenstaande een deel der vivres te Lembong Pangi onder bewaking der bevolking was achtergelaten. Hierbij voeg de zich nog de omstandigheid, dat velen der 110 te Wotoe ingehuurde dragers deserteerden, zoodat Bapapendolo met slechts 70 koelies werd bereikt. Ook moesten gedurende den laatsten marschdag eenige zieken in tandoes worden medege voerd. De onderweg gepasseerde kampongs waren gedeeltelijk ver laten. Te Lembong Pangi werd door Andi Liwang aan de bevolking bekend gemaakt, dat de Posso-streek door Loewoe aan het Gouvernement was afgestaan. Hoewel sommige kam pongs zwaar versterkt waren, werden nergens vijandelijkheden ondervonden. Het hoofd van de Pimboto-streek meldde zich bij den colonnecommandant. Op den dag van aankomst te Bapapendolo (29 October) arriveerde daar eveneens de luitenant Voskuil, civiel- en mili tair-gezaghebber der Posso-streek. Den volgenden'dag vertrok deze officier met Andi Liwang om de bevolking met den af stand der Posso-streek aan het Gouvernement bekend te maken. Eenige uren na zijn vertrek ontving de colonnecommandant het vroeger vermelde schrijven van den civiel- en militair gezaghebber te Paloppo en de daarbij gevoegde verklaring van de datoe. Onmiddellijk na ontvangst van dit bericht verzond de colon necommandant een beantwoordend schrijven naar Paloppo (welk schrijven nimmer zijne bestemming heeft bereikt), inhou dende de mededeeling dat hij met zijne afdeeling in de Pos so-streek de komst van den opoe Tjënëng c. s. zou afwachten en voornemens was om inmiddels de orde en rust in dit land te herstellen. Korten tijd te voren was n. 1. de Posso-streek in beroering gebracht door Loewoe ,'s afgezanten en daarom kwam het den colonnecommandant gewenscht voor om dadelijk bij de bevolking de overtuiging te vestigen, dat inderdaad een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 32