30 door La Patola Daëng Masappo aan den wal afgegeven. De daarin aan Boni gelaten termijn om alsnog aan onze eischen te voldoen zou 20 Juli ten 8 uur v.m. verstrijken. Te 6 uur v.m. gingen H. M. flottieljevaartuigen Assahan en Borneo respectievelijk in Z. en N. richting onder stoom tot het verrichten der verkenningen. De verkenning in Z. richting geschiedde door den 2en bevelhebber, den kapitein van den generalen staf, den aan den expeditionnairen staf toegevoegden marineofficier en den luitenant-opnemer. Deze verkenning strekte zich zuidelijk uit tot Kadjoe. Bij Lasaran, Boené en Kadjoe, waar het strand voor landing geschikt leek, werd de kust nader verkend. De verkenning in N. richting bij de Tjenrana-monding ge schiedde door den chef van den staf. Te 3 uur 45 min. n.m. waren H. M. Assahan en Borneo ter reede van Badjowé terug. Uit de verkenning in Z. richting was gebleken, dat alleen halverwege hoek Patiro en kampong Lasaran een geschikte gelegenheid tot landen bestonder lagen geen versterkingen en, voor zoover gebleken was, was de vijand aldaar niet op een landing van onze troepen bedacht; de vloot kon er tot op enkele meters van het strand de kust naderen. Het eenige bezwaar, aan een landing bij Patiro verbonden, was het gebrek aan gegevens omtrent het terrein tusschen Patiro en Watainponé. Men wist alleen dat bij dien opmarsch moest gerekend worden op het doortrekken van een smalle moerassige strook en het overtrekken van de kali Patiro. Een drietal volgelingen van den aan den expeditionnairen staf toegevoegden kapitein Wadjo, die beweerden te Patiro bekend te zijn, deelden mede, dat bij het doortrekken van bedoelde moerasstrook, op de diepe plaatsen, voetgangers tot aan de knieën door het water en de modder zouden moeten waden; voor paarden achtten zij het moerasbosch niet begaanbaar. (1) Een voornaam Boniër, die te Makasser geïnterneerd was geweest wegens in naam van den radja van Boni aan de Tominibocht gepleegde knevelarijen, en aan wien met het overbrengen van het ultimatum de vrijheid werd gegeven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 34