32 Tijdens de landing van het 1ste echelon namen deterreede van Badjowé achtergebleven oorlogsschepen de strandverster- kingen bij Badjowé onder vuur en voerde een flottielje gewa pende sloepen aldaar een schijnlanding uit, waarbij de wal tot 500 M. werd genaderd. Te 11 uur v.m. waren alle troepen geland. Het debarkement, begunstigd door goed weer en een zeer kalme zee, was snel en zonder stoornis volvoerd. De Expeditiecommandant landde met het 2de echelon. Intusschen was het 1ste echelon in stelling gekomen op een meer westelijk landwaarts in gelegen heuvelrij, welke in N. en W. richting een ruim uitzicht verschafte. Een naar schatting 1000 M. breede bako-bakostrook strekte zich van den voet der heuvels in N. en N. W. richting uit; aan den voet van den heuvel, waarop de 2de Bevelhebber zich bevond, stroomde de N. arm van de Patiro rivier. Een te 1025 v.m. uitgezonden verkenning onder den kapitein der genie de Greve, onder dekking van 1 compagnie 9de ba taljon, welke ten doel had den N. arm van de kali Patiro te volgen en een doortocht door de bako-bako te zoeken, keerde te 1 uur terug met het bericht, datjde rivierarm overal +40M. breed en ondoorwaadbaar was en een modderigen bodem had. Een voetpad door het strandbosch was nergens gevonden en zou volgens het zeggen van eenige onderweg opgevatte Bonie ren niet bestaan. Voor den opmarsch van de gelande troepen was overbrugging van de rivier en het kappen van een colon- neweg door de bako-bako noodig, welke werkzaamheden één dag zouden vereischen. Tijdens deze verkenning waren eenige gewapende sloepen den N. arm van de Patiro rivier een eind- weegs opgevarenzij brachten dezelfde gegevens. Evenmin leverde een verkenning van 3 compagnieën van het 19de ba taljon gunstige resultaten op. Ter verduidelijking van de werkelijke terreingesteldheid wordt verwezen naar schets 4, welke drie dagen na de landing werd vervaardigd, en naar schets 5, welke het terrein weergeeft zooals het bij een veel latere, nauwkeuriger, opneming bevonden werd. Tijdens de landing kon slechts gehandeld worden op de resultaten der verkenningen en op schets 3.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 36