33 Te 315 n.m., toen de Bevelhebber zich op den heuvel be vond, waarop des avonds het bivak zou worden betrokken, werd in het westelijk heuvelterrein een met geweren en lansen gewapende bende van 40 man waargenomen, welke door de maréchaussée afdeeling (4 brigades) van luitenant Darlang met achterlating van 15 dooden werd verdreven; 5 voorlaad- geweren en eenige blanke wapens vielen in onze handen. Te 345 n.m. werden alle beschikbare dwangarbeiders onder dekking van een afdeeling maréchaussée (3 '/2 brigade) uitge zonden om een pad door de bako-bako te kappen. Te 4 uur n. m. gaf de Expeditiecommandant bevel, dat het 9de bataljon, de compagnie maréchaussée en de genie troepen op bedoelden heuvel bivak zouden betrekken (zie schets 4). De overige troepen, n.l. het 19de bataljon, het L. H. 15de bataljon en de artillerie, moesten bivakkeeren aan het strand nabij de landingsplaats. Den volgenden dag zou vroegtijdig met het kappen van een colonneweg worden doorgegaan en zouden tevens noodrations van het strand worden opgevoerd. Te ruim 5 uur n.m. waren genoemde troepen in het heu velbivak samengetrokken. Te 645 n.m. maakte in het heuvelbivak, bij het binden, een der gevangenen amok met een sirihbeiteltje, dat bij visitatie niet op hem gevonden was. Hierbij werden twee gevangenen neergelegd en wist er een te ontkomen. Onzerzijds werden door den amokmaker licht verwond de 1ste luitenant der in fanterie Kepper en de adjudant-onderofficier De Roode; een dwangarbeider werd door hem gedood. Den 21 en Juli te 630 v. m. marcheerden de troepen uit het strandbivak naar het heuvelbivak af, van waaruit intusschen reeds was doorgegaan met het kappen van de bako-bako. Daar thans de Bevelhebber aanwijzingen verkreeg, dat in westelijke richting aan de overzijde van den rivierarm een droog pad door de bako-bako zou zijn te vinden, moesten de uit het heuvelbivak uitgezonden dekkingsafdeelingen eerst weder worden verzameld, alvorens verder gemarcheerd kon worden. Extra bijlage No. 35 I. M. T. 1915. 3.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 37