148 Alleen dient te worden vermeld, dat de pabitjara van Loewoe, het eenige nog niet verschenen hadatslid, zich te Soeli bij den colonnecommandant kwam melden. Hiermede werd dus voldaan aan de bedoeling van den majoor de Wijs, die met opzet de colonne Kroon gelast had over land terug te keeren om aanraking te zoeken met den opoe pabitjara, die zich wegens oneenigheid met de andere rijksgrooten sedert 5 jaren niet te Paloppo had vertoond. De colonnecommandant droeg hem op zich met zijne ondergeschikte hoofden te komen onderwerpen bij den excursiecommandant op de hoofdplaats Paloppo. Te Soeli werd voorts het bericht bevestigd dat de aroe van Leiworang (Pitoempanoea), een volle neef van La Pelogé alias Ambana-Bokko (zie Hoofdstuk XVIII), de colonne had willen aanvallen, eerst te Sampano, en later te Soeli. Den 8sten November kwam de colonne Kroon te Paloppo terug. Den 9den November vertrok de majoor de Wijs en ging het civiel en militair gezag over op den kapitein van Stipriaan Luiscius, welke officier reeds den 3den November te Paloppo was aan gekomen om t.g.t. op te treden als civiel- en militair-gezaghebber. Ten einde zich op zijn taak voor te bereiden, was aan genoemd officier opgedragen om met H. M. Siboga een tochtte maken naar de onderhoorigheden van Loewoe. Ter vervulling van die opdracht was hij, vergezeld van den tolk Muller en den opoe tomorilalang, den 3den November weder uit Paloppo vertrokken om den llden November van zijn tocht langs de onderhoorighe den terug te keeren. 16. Verzet en sneuvelen van den opoe pabitjara te Paloppo. (12 November 1905). Aangezien op den tocht van den civiel- en militair-gezagheb ber langs de onderhoorigheden van Loewoe gebleken was, dat het landschap Wotoe een vijandige houding had aangenomen, (van de colonne Hoedt was intusschen nog niets vernomen), werd het plan opgevat om, alvorens tot een gewapend optreden over te gaan, door bemiddeling van den opoe tjënëng en eenige

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 38