35 (onder luitenant D^rlang) met den kapitein van den staf en den commandant der expeditionnaire genie de kampong ging verkennen. Te 6 uur n. m. rapporteerde de kapitein van den staf, dat de kampong verlaten was en dat, over een gemakkelijk over te trekken kreekje, in N. W. richting open en droog terrein kon worden bereikt. Hierop besloot de Bevelhebber de geheele macht naar de kampong over te brengen en dadelijk door de genie bij e een rivierovergang te doen maken. De compagnie maréchaussée moest al dadelijk in de kam pong bivak betrekken. Een compagnie 19de bataljon zou volgen zoodra de maan opkwam. Eerst te 830 bereikte de laatste afdeeling der hoofdmacht den rand van het bosch (punt b), waar de troepen op den modde- rigen bodem bivakkeerden. Drinkwater was daar ter plaatse niet te vindenin de zeer uitgestrekte kampong Pakelewéna (schets 5) vond men in de huizen gelukkig martavanen met drinkwater. Te ll30 uur n. m. was de overbrugging, welke door de ge nietroepen wegens de duisternis, de gebrekkige hulpmiddelen en de vermoeidheid van de manschappen niet dan met groote inspanning was tot stand gebracht, gereed en Lbegon onder een zwaren regenbui, die ongeveer een uur aanhield, de overtocht. Eerst de compagnie 19de bataljon, die nog niet had kunnen overgaan en daarna het L. H. 15de bataljon. Nog vóór dit laatste geheel over was, was de brug door het intusschen sterk gerezen water zoodanig ontzet, dat te 2s5 's nachts het bevel moest worden gegeven den verderen overtocht te staken. Den 22sten Juli ten 530 v.m. werd de overgang der troepen voortgezet; de brug was toen geheel weggeslagen en wegens de geringe capaciteit der 4 kleine prauwen, waarmede slechts 4 tot 6 man tegelijk konden worden overgezet, vorderde men uiterst langzaam. Te 6 uur v.m. marcheerde de compagnie maréchaussée en de 1ste compagnie 19de bataljon uit kampong Pakelewéna af, teneinde over het ontdekte hooge terrein de verbinding met den weg naar Watamponé te zoeken. Aan deze colonne was de kapitein van den staf toegevoegd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 39