37 scheepsmacht ter reede van Badjowé met het gebeurde in kennis gesteld en was om opzending van twee dagen vivres gevraagd. Te l30 n.m. kwamen H. M. Hertog Hendrik en Zeeland ter reede van Patiro, kort daarop gevolgd door het transportschip van Outshoorn met vivres en door den avisostoomer Argus. In den terugkeer naar het landingspunt lag tevens het besluit opgesloten om Patiro geheel los te laten, bij Badjowé op nieuw te landen en van daar naar Watamponé op te rukken. Om die landing niet onder te ongunstige omstandigheden, wat het getij betreft, te doen plaats hebben, moest daarmede tot minstens 25 Juli worden gewacht. In dien tusschentijd zouden de gelande troepen te Oedjoeng Patiro onder commando van den 2den Bevelhebber blijven, terwijl de Bevelhebber zich met den chef van den staf naar Makasser zou begeven om aldaar voor den inhuur van transportschepen voor den overvoer der troepen van Patiro naar Badjowé de noodige regelingen te treffen. Met het oog op den voorraad drinkwater aan boord van de paarden- transportschepen was het noodig dat ook deze te Makasser gingen ververschen. Den 23en Juli verplaatsten de nog ter reede van Badjowé aanwezige stoomers zich naar Oedjoeng Patiro, alwaar veldzak- ken, kookgereedschap en officiersbagage van de gelande troepen werden gelost. De S. S. van Riemsdijk (waarop de Bevelhebber), van Outshoorn en Pel vertrokken dien dag naar Makasser, terwijl het magazijnsschip Bromo van de reede van Badjowé naar Patiro werd verhaald. Den 26sten Juli kwamen deze schepen, vergezeld van de te Makasser ingehuurde 's Jacob en van Imhoff, te Patiro terug en werden dadelijk het 19de bataljon, de maréchaussée-compagnie, de genietroepen en de artillerie weder ingescheept. Het L. H. 15de bataljon bevond zich reeds weder aan boord van het voor de communicatie met Soerabaia ingehuurde S. S. van Diemen, dat den vorigen dag te Patiro was aangekomen. Het 9de bataljon bleef in afwachting van het eveneens te Makasser ingehuurde S. S. van den Bosch te Patiro achter. Bij de landingstroepen te Patiro had zich van 23 Juli tot 26 Juli niets bijzonders voorgedaan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 41