ten zuiden van Heitschien en de lijn Kutau berg Wang- tschiahsiaho met infanterie, mitrailleurs en artillerie bezet, aldus de wegen, welke naar de heuvelreeks Prinz Heinrich bergen Kuschan voerden, bestrijkende. Bovendien oorlogsschepen in de baai, voor- en uitwaarts van den linkervleugel. De hoofdmacht der divisie marcheerde in twee colonnes, n.l. een rechter-colonne, sterk 4 bataljon infanterie en 1 batterij onder Generaal-Majoor Yamada over Liuting-Hsientschiatschai, en de overige troepen als linkercolonne, onder den Opper bevelhebber, over Hsihsiauschui. De linkercolonne zond eene compagnie over den Schymenschan, ter verbinding met het detachement Horiuchi Het detachement Horiuchi ging gelijktijdig voorwaarts langs den grooten weg door het Lauschan dal. Tot verbinding met de hoofdmacht der divisie marcheerden 2 compagnieën infanterie over Tschoukotsch(uang) en 1 compagnie infanterie over Tschikouyü. De bergbatterrij, voor wie de Hotung pas te zwaar was, moest een omweg maken en volgde de 2 com pagnieën op eenigen afstand 2). Te 8 uur v.m. afgemarcheerd van hare bivak's ten noorden van Liuting, kwam de rechtercolonne te 10 uur v.m. aan te Hsientachiatschaide linkercolonne had op dat tijdstip met hare voorhoede Hsihsiaschui en Yüentou bereikt. Wegens het vuur der vijandelijke oorlogsschepen in de baai kon de rechtercolonne niet zoo snel vooruitkomen als de lin kercolonne, zoodat tegen den middag gelast werd, dat de lin kercolonne de Duitschers bij Heitschien zou aanvallen, terwijl de rechtercolonne Litschiasungko bezetten moest. In den namiddag voerde de linkercolonne hare opdracht uit de Duitschers werden uit Heitschien verdreven en vervolgd tot Aierltschien, waar de Japanners te 7 uur n.m. halt hielden. De rechtercolonne bezette tegen het vallen van den avond 34 1) Van het regiment cavalerie ging slechts een klein deel, niet meer dan 7> eskadron, met de divisie als stafwacht en ordonnansen meeoverigens werd het regiment belast met de bewaking van de andere zijde der baai. 2) De Hotung pas is wel zwaar, doch volstrekt niet onbegaanbaar voor bergartillerie. Voor het slechte paardenmateriaal der Japansche bergartillerie leverde de pas echter groote moeilijkheden op.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 44