van 1 2 c.M.beschikbaar kwamen, werden deze o. a. belast met de taak om de Duitsche schepen op afstand te houden. Zij werden op eenigen afstand zuid westwaarts van Schalingtschuang opgesteld en waren den 14den October tot vuren gereed. De beide batterijen van 1 0,5 c.M. werden toen verplaatst naar eene opstelling ten westen van Fouschanhou. Het bestrijden van de Duitsche batterijen te land werd aan de marine overgelaten, welke een waarnemingspost op de Prinz Heindrich bergen nabij hoogte 274 vestigde. Deze waarnemingspost was telefonisch verbonden met het draadlooze station van het hoofdkwartier, dat de meldingen naar de vloot overseinde. Ook werd voor de waarneming van het vuur gebruik gemaakt van de beide watervliegtuigen. De schepen bleven op grooten afstand, ongeveer 1 2 K.M., en gedekt door de uitloopers der Prinz Heinrich bergen, zoodat het vuur der Duitsche kustbatterijen hen niet bereikte. Alleen werd ééns, n.l. den 14den October, het Engelsche slagschip „Triumph" getroffen, waardoor 1 man gedood en 2 man gewond werden. Omgekeerd kon het vuur der schepen niet immer beletten, dat de Duitsche kustbatterijen, vooral Taihsitschen, haar vuur meermalen op het terrein achter de Japansche stelling richtten. Vooral in de eerste helft van October was het vuur der Duitsche artillerie zeer hevig: tusschen 29 September en 12 October gaf zij gemiddeld 1500 schoten per dag af; later werd dit aantal minder. Tusschen 29 September en 30 Octo ber loste zij naar schatting 30.000 tot 40.000 schoten 1). Na tuurlijk veroorzaakte dit vuur eenige verliezen, doch geen groote vertraging in den gang der werkzaamheden. De Japansche marine bleef het antwoord niet schuldig: op 14 October ontving alleen batterij Huitschüen Huk 51 gra naten van 30.5 c.M., die echter wegens den grooten afstand geen schade van beteekenis aanrichtten. Den 29sten October kwamen ongeveer 239 granaten in de Duitsche stelling 2). Ook op andere wijze trachtten de Duitschers de Japanners te hinderen. Den 2den October, te 9.30 n.m., hadden de 39 1) Volgens Japansche officiëele berichten. 2) Ostasiatische Lloyd van 13 November 1914.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 49