162 uur v.m. af; te 6 uur v.m. werd een kampong met versterkten rand waargenomen, waarop de marsch met omzichtigheid werd voortgezet. Na een moeilijke omtrekking door zwaar begroeid terrein, bevond de afdeeling zich te 8 uur 45 min. v.m. in den rug der kampong, op 60 M. van den rand. Van hier verkende de luitenant Davis de stelling alvorens tot den aanval te besluiten. Te 9 uur v.m. waren de voorberei dende maatregelen genomen en werd na een enkel salvo door 3 in tirailleurlinie ontwikkelde sectiën de benting bestormd. Hoewel de vijand tijdens den stormaanval het vuur opende, gelukte het ons zonder verliezen de benting binnen te dringen. Toen nam 's vijands vuur in hevigheid toe, doch door het krachtig optreden der vleugelsectiën moest hij weldra zijn zwaar ver sterkte schuilplaatsen ontruimen. Onder een hevig kruisvuur van deze sectiën vluchtte hij door één poort uit zijne versterking en leed hij zware verliezen. De middensectie had tijdens het gevecht een klewang- en lansaanval te doorstaan, welke werd afgeslagen. Te 10uur v. m. was het gevecht geëindigd en de benting ons. Onze verliezen bedroegen 11 gewonden, waar onder 3 levensgevaarlijk. De vijand liet 6 gevangenen, 3 gewonden en 90 gesneuvelden in onze handen. Onder deze laatsten behoorde de makolé van Baeboenta, de leider van het verzet in deze streek. De buit bedroeg 7 lila's, 3 achter en 57 voorlaadgeweren, benevens vele blanke wapens en munitie. De versterking Baeboenta bleek een 30tal woningen te bevatten en omgeven te zijn van een aarden wal van 1 a 2 M. hoogte bij eene bovenbreedte van 1.50 M. De wal was bekroond met een palisadeering van 2'/2 tot 5 M. hoogte en beplant met randjoes, terwijl buiten den wal en gedeeltelijk onder water scherpgepunte palen waren geplant. De omtrek der versterking bedroeg ongeveer 1 K. M. De N. face grensde aan een groot, zeer diep en zwaar begroeid moeras; aan de W. face stroomde een rivier; de Z. face liep langs een diep en zwaar begroeid ravijn, terwijl vóór de O. face (den rug der versterking) een alang alang vlakte lag. Over deze vlakte had de aanval plaats gehad.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 52