166 Den 30sten Januari kwam de landingsdivisie te7Muurv.m. in het bivak, en onmiddellijk daarop vertrok de colonne sterk 1 compagnie, Y% sectie genie en 2 kanons naar Djaladja. Omstreeks 12 uur werd deze plaats bereikt en stond de colonne op 100 M. van den wal der versterking, welke door zware versperringen was omgeven. De infanterie en de artillerie openden ongeveer gelijktijdig het vuur, dat met lila- en geweerschoten zwak beantwoord werd. De genie wierp een drietal bommen in een bastion, waarop dit bestormd en de vijand uit het in wendige der versterking verdreven werd. Te 12Vt. uur was Djaladja genomen. Het dichtbegroeide omliggende terrein had de ontsnapping des vijands ten zeerste in de hand gewerkt. Hieraan is het toe te schrijven, dat hij slechts 7 dooden en 1 gewonde in onze handen achterliet. De buit bestond uit 2 kanonnen, 12 lila's, 1 beaumont, 40 voor- laadgeweren, blanke wapens en veel munitie. De versterking bestond uit een veelhoekige, IY M. hoogé aarden borstwering met een viertal bastions. Om dezen wal was een 15 M. breede verhakking met randjoes en wolfskuilen aangelegd, terwijl de wal zelf met een zwaren bamboepagger bekroond en met randjoes beplant was. Door's vijands vuur werden aan onze zijde 2 militairen gewond; 16 anderen en 1 dwangarbeider verwondden zich aan de randjoe's. De colonne bleef den dag in Djaladja; daar geen vivres waren medegenomen, werden de noodrations verbruikt. Den volgenden morgen vertrok een transport gewonden naar Boeraoe onder dekking van 3 sectiën. Aldaar aangekomen, werd een peloton aangewezen ter aflossing der landingsdivisie, terwijl eene sectie de dragers, thans beladen met vivres, naar Djaladja terugbracht. De civiel- en militair-gezaghebber begaf zich met de landingsdi visie naar boord. De Siboga en de Serdang vertrokken daarop naar Paloppo, vanwaar de Siboga naar Makasser stoomde, en de Ser dang met vivres voor de colonne de Laet naar Boeraoe terugkeerde. Vóór zijn vertrek had de civiel- en militair-gezaghebber den kapitein de Laet eene instructie ter hand gesteld (1) Zie bijlage XXVIIL

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 56