54 Aan de onderworpen rijksgrooten werd nabij Watamponé een woning als verblijfplaats aangewezen, teneinde al dadelijk hunne bemiddeling te benutten voor het ten uitvoerleggen van de be- stuursbevelen aan de bevolking en de inlevering van vuurwapens. In den namiddag van 8 Augustus keerde de 2de Bevelhebber per S. S. van Diemen van Balangnipa terug en meldde deze als zijn bevinding, dat de mindere hoofden en de bevolking van Zuid-Boni den strijd niet wilden, doch dat enkele aanzien lijken, o. a. aroe Laboeadja, een stiefzoon van den poenggawa van Boni, met zijn aanhang, ons vijandig bleven. De 2de Bevelhebber achtte voor een offensief optreden tegen deze vijandelijke elementen in Zuid-Boni versterking van de bezetting van Balangnipa met 1 compagnie infanterie gewenscht, waarop de Bevelhebber bepaalde, dat majoor de Wijs met de 4de (Eur:) compagnie L. H. 15de bataljon den volgenden dag (9 Augustus) naar Balangnipa zou vertrekken om de operatiën in Zuid-Oost-Boni te leiden. In den loop van 8 Augustus kwamen vele kamponghoofden uit Noord-Boni hun onderwerping aanbieden; volgens hen was aroe Bola, die te Palima het bevel over de Bonische strijdmacht had gevoerd, reeds met zijn volgelingen naar Wadjo terug gekeerd en zou bij den opmarsch langs de Tjenrana naar Pam- panoea nergens verzet ontmoet worden. Den 9en Augustus rukten te 7 uur v.m. twee colonnes uit, elk ter sterkte van 2 bataljon infanterie en 1 peloton cava lerie, respectievelijk naar Djallieng en Lapala welke denzelf den dag terugkeerden en de bezochte streken volkomen rustig vonden. De compagnie te Badjowé werd door een inlandsche compagnie van het 19de bataljon afgelost. Op een bericht, dat nabij Karola (2) zich een met beaumont- geweren gewapende bende zou ophouden, rukten te 10 uur 's avonds de maréchaussée en de Timoreesche compagnie L. H. 15de bataljon onder bevel van kapitein van Stipriaan Luiscius naar de aangewezen landstreek, om de bende te overvallen en (1) Gelegen respectievelijk N. W. en Z. van Watamponé, zie kaart 1 200.000. (2) Gelegen 9 K. M. ten Z. van Palakka.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 58