170 Met het oog op de gebeurtenissen bij Baeboenta kon evenwel de civiel-en militair-gezaghebber geen troepen naar de Toradja- landen zenden. Daarom droeg de Gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden den civiel-gezaghebber te Paré-Paré op, om aan het maraudeeren dier bende paal en perk te stellen. 22. Tocht van de colonne de Laet in het gebied Djaladja Moeara Bombang Wotoe. (13 Februari 4 Maart 1906). De colonne de Laet was dus op den lOden Februari te Boe- raoe terug (zie slot van punt 20). Den 12den Februari werd den colonnecommandant door den majoor Hildering die den stand van zaken te Boeraoe was komen opnemen, opgedragen om zijne actie voornamelijk te bepalen tot het gebied ten oosten van Boeraoe, aangezien in het ten westen gelegen terrein zou worden geageerd door de colonne Berkeljon. (zie boven). Den 13den Februari rukte de colonne de Laet naarMoeara- Bombang op. Tandi Doeang, het hoofd van deze streek, had zich reeds eenige dagen tevoren onderworpen en kwam thans den colonnecommandant zijne opwachtinglmaken. Er was een aanvang gemaakt met het slechten van de benting bij deze plaats. De colonnecommandant gelastte hiermede door te gaan, de vuurwapens in te leveren en vrouwen en kinderen in de kampongs te doen terugkeeren. [Aan deze bevelen werd gevolg gegeven, zooals uit de rapporten van de patrouilles der volgende dagen bleek. Overal in den omtrek keerde de bevolking in hare woonplaatsen terug en den 15den Februari waren 1 lila, 18 voor- laadgeweren en 30 lansen ingeleverd. De indruk werd verkregen dat hoofden noch bevolking meer aan eenig verzet dachten. Nadat vivres van Boeraoe waren ontvangen en de bevolking een oud pad naar Wotoe weer in orde had gemaakt, werd daarlangs den 16en Februari opgerukt en te Wotoe te4'/2uur n.m. na een vermoeienden marsch het bivak betrokken. De kampong maakte den indruk reeds geruimen tijd verlaten te zijn. (1) Het civiel- en militair-gezag in Loewoe was op 10 Februari van den kapitein van Stipriaan Luiscius overgegaan op den majoor Hildering.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 60