van 12 c.M., geraakten gedurende het vuur onbruikbaar, doch niet ten gevolge van het vuur van den vijand. De Duitsche artillerie, welke in de laatste dagen van October minder dan vroeger vuurde, beantwoordde het vuur der Japansche artillerie zeer zwak; zij begreep te goed, dat zij tegen deze niet opgewassen was en zij bepaalde zich dus tot het onder vuur nemen van haar gevaarlijksten tegenstander, de infanterie, gedurende den nacht. De spoortreinbatterij toonde zich zeer actief en maakte het den Japanschen rechtervleugel meermalen zeer lastig. Betreffende de uitwerking van het Japansche geschutvuur kan hier nog gemeld worden, dat in den nacht van 3 op 4 November de electrische centrale van Tsingtau beschadigd en buitenwerking gesteld werd. Daar echter elke schans en kustbatterij een eigen motor had, had een en ander geen invloed op de in- en uitwendige verlichting der werken. Voorts ontstond een paar maal brand in de kazernes bij den Bismarck- en den Iltisberg. Algemeen werd opgemerkt, dat de granaatkartetsen der Japanners veel te hoog sprongen. Later bleken tal van gra naten niet gesprongen te zijn. Den Isten November zonden de Japanners per vliegtuig en langs draadloozen weg naar Tsingtau de hieronder volgende fraaie proclamatie „Aviso Hauptquartier den 31 Okt. 1914. An verehrten ITerrn Offizieren und Mannschaft in Festung. ,,Es dürfte dem Gotteswille wie der Menschlichkeit entge- genwirkend sein, wenn man die noch nicht ausgenützten Waffen, Kriegsschiffe und sonstigen Baulichkeiten, ohne taktischen Anspruch zu haben, zu Grunde richten würde, und zwar bloss aus der eifersüchtigen Absicht darauf, dasz sie in die Hande des Gegners fallen werden. Obwohl wir bei Herrn, die Rittertumsehre schatzenden Of fizieren und Mannschaften es gewisz glauben können, so eine Gedankenlosigkeit keineswegs zu verwirklichen, erlauben wir 51

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 61