64 de aan alle zijde versperde kampong Gottang omsingeld. Bij het binnen dringen bleek, dat deze plaats nog kort geleden tot verblijf had gediend voor een groot aantal menschen en paarden. De huizen werden doorzocht, waarbij een drietal personen werden aangetroffen, die zich in de woning van het kamponghoofd verborgen hadden. De voornaamste van hen was Daeng Mengata, de ceremoniemeester van den vorst. Zonder verzet gaven zij zich over en zij deelden mede, dat de vorst reeds den vorigen dag te 6 uur v.m. in W. richting zijn tocht had voortgezet, vergezeld o.a. van zijne zoons, den poenggawa en een 40 tal vrouwen. Hij beschikte over hoogstens 50 geweren. Bij de doorzoeking van het omliggend terrein werden nog 2 personen opgevat, die, volgens hunne verklaring, juist terug gekeerd waren van den vorst. Volgens hen zou de vorst den 15en naar Takka en den 16en naar Allakala in Bengo zijn vertrokken, terwijl hij voornemens zou zijn in laatstgenoemde plaats 2 dagen te blijven. Om 111 /2 uur v.m. marcheerde de maréchaussée langs een met boomen versperd voetpad noordwaarts naar Kalinkang. Op laatstgenoemd punt werd het peloton Europeanen (zie boven) aangetroffen. Van hier ging men gezamenlijk door naar Tjinto, dat te 3 uur 15 min. n.m. werd bereikt. Daar de cavalerie en het peloton uit Boeloe reeds eerder waien aangekomen, was thans de geheele colonne in Tjinto vereenigd. Den 17en Augustus werd de marsch te 8 uur v.m. voortgezet naar Pasempa, waar de colonne-commandant de vivres hoopte te vinden, waarom hij den vorigen dag aan het hoofdkwartier te Watamponé had verzocht, om daarna vanuit Pasempa de vervolging voort te zetten. De Bevelhebber oordeelde het evenwel gewenscht alleen de maréchaussée verder met die taak te belasten en het bivak te Pasempa of eenig ander punt als haar basis door 1 peloton infanterie te doen bezetten. Deze beschikking bereikte majoor Hildering in het bivak bij Pasempa. Met achterlating van de maréchaussée en een peloton infanterie vertrok de colonne den 18en Augustus naar Watamponé, waar zij te 1 2 uur n.m. aankwam.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 68