182 Van het plan, om onmiddellijk na de ontvangst dezer tijdingen eene colonne naar de Toradjalanden te doen oprukken, moest worden afgezien wegens de te geringe sterkte van de troepenmacht in het bivak Paloppo, het groot aantal Europeesche reconva lescenten en het momenteel gebrek aan draagkrachten. Ook van het voornemen tijdelijk een gedeelte van de mobiele colonne te doen terugkeeren moest, vermits geen transportmiddelen be schikbaar waren, worden afgezien. Eerst nadat, in opvolging van de bevelen van den Gewestelijk Militairen Commandant, de mobiele colonne (kapitein Berkeljon) op hare oorspronkelijke sterkte was teruggebracht door terugroe ping naar Paloppo van de bij die colonne ingedeelde militairen van het L. H. 15de bataljon, nadat de 's Jacob van Makasser de noodige aanvulling aan militairen had gebracht (11 Maart) en nadat over het benoodigde aantal dragers kon worden beschikt —waartoe de tomakaka van Baloesoe zijne krachtige medewerking verleende door den 12den Maart 4 ondergeschikte hoofden met 186 Toradja's naar Paloppo te zenden—kon den 13den Maart een colonne tot het breken van het verzet in Boeri en Rante- Pao uitrukken. Die colonne stond onder het bevel van den kapitein der infanterie Kilian en telde 3 officieren en 150 man (4de compagnie L. H. 15de bataljon) Den eersten dag werd Baramamasé bereikt. Van hier voerde het pad naar Simboeang, welke plaats echter niet op den 14den kon worden bereikt. Het was nauwelijks begaanbaar en voerde door verscheidene bergstroomen. Op een zeer slecht gedeelte werd in ruim 2 uur tijds slechts 200 M. afgelegd. In den nacht van 14/15 Maart verbleet de colonne in Ranté Bolang, in hoofd zaak bestaande uit slechts één vervallen loods. Door slechte indekking en zware regens werd de nacht staande in den modder doorgebracht. Den 15den Maart werd over Simboeang verder gemarcheerd. Daar na deze plaats geen kampongs meer werden aangetroffen, moest des avonds in de open lucht onder zwaren regen worden gebivakeerd. Op dezen dag was 600 M. gestegen, doch totaal slechts 7 paal afgelegd. Den volgenden morgen beklom (1) Zie bijlage XXXI.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 72