70 commandant als gemachtigde van den rijksbestuurder was toegevoegd, goede diensten. Instede van op de sawah ten W. van Lantja, waar vroeger de colonne onder Generaal van Swieten zou hebben gebivakkeerd, werd thans overnacht in de kampong, welke daartoe in de om geving van het huis van den aroe werd opengekapt. Hier wer den eenige zeer goede bronnen aangetroffen. Den 22en Augustus werd met dezelfde colonne-indeeling doorgemarcheerd naar Timoeroeng. In verband met den ge ringen afstand tot die plaats—14 K. M. en in het belang van eene goede verpleging besloot de colonne-commandant niet vóór 8 uur v.m. af te marcheeren. Men had wel is waar in den avond van dezen dag het einddoel, Pampanoea, kunnen bereiken, doch aangezien die kampong vermoedelijk geruimen tijd als bivak dienst zou moeten doen, was het gewenscht de plaats daarvoor zorgvuldig uit te kiezen en in te deelen. Beter werd het daarom geoordeeld vroeg in den vóórmiddag van den volgenden dag te Pampanoea aan te komen. Bij den marsch naar Timoeroeng bleek wederom de bevol king zeer goed gezind; ook hier had men den weg verbeterd. De voorhoede kwam te 2 uur 30 n.m. en de trein een uur later te Timoeroeng aan. Het bivak werd betrokken in en om het huis van den bij Badjowé gesneuvelden doeloeng van Adjar- gala. Deze bivakplaats was aan drie zijden door een ravijn omringd, waarin helder water werd gevonden. Bij het doorzoeken van de kampong vond men in het huis van den goeroe een twaalftal voorlaadgeweren, benevens een vrij grooten voorraad buskruit en benoodigdheden voor het ver vaardigen van munitie. Een en ander werd vernietigd. Den volgenden dag—23 Augustus werd te 7 uur 15 uit Timoeroeng afgemarcheerd naar Pampanoea, waar de colonne te 10 uur 30 v.m. aankwam. Des namiddags verscheen de maréchaussée-colonne tzie hoofdstuk IX). Voordat de troepen de nieuwe operatiebasis hadden bereikt, was de intendant daar reeds met de Tjantik aangekomen; hij had in afwachting van de colonne het vivrestransport voorloopig bij Solo op de Tjen- rana achtergelaten. Den volgenden dag kwamen deze prau wen vóór het bivak aan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 74