ingerichte en verdedigde stelling zonder grondige voorberei ding leiden kan en zij hadden die les niet vergeten. De handelingen aan Duitsche zijde waren onder den invloed van eenige bijzondere omstandigheden, welke niet tot ver hooging van het moreel der bezetting konden bijdragen. Na tuurlijk waren de Duitschers bekend met de gebreken van de stelling en de onvoldoende sterkte der bezetting, doch zij wis ten ook, dat alle kans op ontzet uitgesloten was en dat bo vendien het lot van Tsingtau geenerlei invloed op den gang der krijgsverrichtingen op het hoofdoperatietooneel hebben kon. Of zij één maand of twee maanden stand hielden, maakte niets uit; de verdediging van Tsingtau had eigenlijk geen practisch nut en het kan niet anders, of deze overweging moet op hun moreel veel invloed gehad hebben. Hoogstwaarschijnlijk hebben bij de keuze van Lungkou als landingspunt ook eenige politieke redenen medegesproken. Natuurlijk moest op eerbeidigen afstand van Tsingtau geland worden, om volstrekt veilig tegen mijnen en bommen uit vliegtuigen te zijn, maar Lungkou ligt tegenover Port-Arthur, waarmede het door den Miao tao archipel verbonden is, evenals Fukien door de Pescadores met Formosa. Wel hebben de Japanners nog geen garnizoen te Lungkou, doch het gelande Leger werd gevolgd door zoovele Japansche handelaars en andere gelukzoekers, die zich daar gevestigd hebben, niettegen staande de plaats niet voor den buitenlandschen handel open gesteld is, dat men Lungkou eene Japansche vestiging noemen kan. De marsch van Lungkou naar Tsingtau gaf meerdere gelegenheid tot versterking van den Japanschen invloed en reeds gaan geruchten over een veldspoorweg van Lungkou naar Tsingtau als voorlooper van een gewonen spoorweg. Zonder twijfel heeft men te Tokyo zeer goed begrepen, dat eene landing te Lungkou dergelijke gevolgen hebben zou. Mede door de inneming, van Tsingtau dringt het Japansche element thans van twee zijden Shantung binnen. Het is van belang na te gaan, welke uitwerking het Japansche geschutvuur op de Duitsche verdedigingswerken gehad heeft. Zooals in het voorgaande verhaald is, werden zij sedert den 66

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 76