Japanners geven dan ook toe, dat de brigade Yamada, te 4.30 v.m. tot den aanvaal overgegaan, eerst te 5.30 v.m. het werk genomen had en daarbij een verlies van ongeveer 100 dooden en gewonden leed, d.w.z. ongeveer de helft van de vermoe delijke sterkte van de bezetting van het werk en daarbij moet in aanmerking genomen worden, dat de aanval begonnen werd uit eene stelling gelegen op 5 tot 20 M. van de voorste ijzerdraadversperring en dat de bezetting wist, dat schans No. 3 al gevallen was. De andere schansen hielden het nog langer uit en schans No. 5 werd heelemaal niet inge nomen, doch stak de witte vlag op, omdat de commandant zag, dat de Japanners meester van de voorste lijn en van de Moltke-, Bismarck- en Iltisbergen waren en dus ver dere tegenstand niets baten kon. Niettegenstaande de meer- daagsche beschieting uit vuurmonden van middelbaar en groot kaliber onder voor den aanvaller zeer gunstige om standigheden, hebben de schansen volkomen voldaan aan hare opdracht om te dienen als steunpunt voor de voorste linie; alleen het feit, dat de Japanners schans No. 3 ongehin derd konden binnendringen en bezetten, en dat de Duitschers geen algemeene reserve bij de hand hadden om een tegenaan val uit te voeren en de Japanners terug te werpen, is de oorzaak van den val van de stelling. En dat de schansen de haar toebedeelde rol hebben kunnen vervullen is het gevolg van de oordeelkundige inrichting van de vuurlijn en van de verspreide ligging der. bomvrije ruimten in elke schans, waar door deze intact bleven en de bezetting tot het laatste oogen- blik eene veilige schuilplaats had. Trouwens, niet alleen de verspreide ligging, doch ook de mate van horizontale dekking waarborgden de veiligheid. Het overzicht, dat hoofdstuk 9 van den aanval in den nacht van 6 op 7 November geeft, is samengesteld naar officiëele Japansche berichten, naar mededeelir.gen van ooggetuigen en naar hetgeen na afloop op het tooneel van den strijd werd opgemerkt. Hoewel met de meeste zorg opgemaakt, is het niet volledig, omdat elk bericht van Duitsche zijde over het gebeurde ontbreekt. Wellicht, dat van deze zijde later eene bevredigende verklaring gegeven wordt van den val van 68

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 78