191 pad verder, doch weldra bleek ook dit niet tot het doel te leiden, wijl het voerde naar den weg Rioe-Tondon, welken de colonnecommandant juist vermijden wilde, aangezien hij overal door hoogten en bentings beheerscht werd. Tengevolge van de slechte aanwijzingen van den spion had de colonne 2 dagen lang tevergeefs door zwaar bergterrein gemarcheerd. De marsch naar Baroepoe moest voorloopig worden opgegeven. De colonnecommandant besloot thans te Tondok-üta te bi- vakkeeren en van daar uit eerst het bentingcomplex Tondok- Kadok Bontoe Asoe te verkennen en aan te tasten. De genoemde bentings bleken gelegen te zijn op afzonder lijke hooge toppen, gescheiden door diepe ravijnen Den lsten Juni werd uit het bivak Tondok-Lita afgemarcheerd met het doel de benting Bontoe Asoe te nemen. De colonne beklom daartoe een heuvelrug, gelegen tusschen deze benting en Tondok-Kadok. Op den rug aangekomen, werd een punt gevonden, van waar Bontoe Asoe kon worden gedomineerd. Hier werd het bovendien mogelijk geacht om, gedurende den aanval op Bontoe Asoe, Tondok-Kadok in bedwang te houden, hoewel dit hooger gelegen was dan de eigen opstelling. Dienovereenkomstig ontving de voorhoede (2de afdeeling) onder den adjudant onderofficier Sailer de opdracht om stelling te nemen tegenover Tondok-Kadok. Toen deze afdeeling (3 brigades) de punten a. bereikte, opende de vijand uit Bontoe Asoe het vuur en kort daarop ook uit Tondok-Kadok. Dit vuur werd door de afdeeling Sailer beantwoord en toen het uit Bontoe Asoe verminderde, rukte de inmiddels opgesloten 3de afdeeling (sergeant majoor Engelbert van Bevervoorde) ten aanval tegen deze versterking op. De aanvalscolonne werd van uit Tondok- Kadok hevig onder vuur genomen. De afdeeling Sailer kon dit vuur niet tot zwijgen brengen, daar de vijand gedekt en door schietkokers schoot. Hij was blijkbaar ruim van achter laders voorzien. Toen de colonnecommandant zag dat de aanval niet slaagde, zond hij tweemaal een brigade der 1ste afdeeling (luitenant Engelbert van Bevervoorde) tot versterking. Het mocht evenwel niet gelukken den vijand uit zijn nagenoeg ontoegankelijke Zie schets 11.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 81