Bijlage 3. 75 Het nieuwe Japansche belegeringmateriëel van 15, 20 en 24 c.M. Het nieuwe Japansche belegeringmateriëel, dat gedurende het beleg van Tsingtau ingewijd werd, bestaat uit lange kanonnen van 15 c.M. en houwitsers van 20 en 24 c.M. De voorbewerkte onderdeelen van het materieel zijn door het huis Friedr. Krupp geleverd; het is vervolgens te Osaka afgewerkt. Alleen bezichtiging van de kanonnen van 15 c M. was ge oorloofd; de houwitsers waren niet te zien. Blijkens de hierbij gevoegde afbeelding van een houwitser van 24 c.M., afkom stig van een Japansch plaatwerk, zijn de houwitsers volgens dezelfde beginselen als de kanonnen samengesteld. Het kanon van 15 c.M. heeft naar schatting eene lengte van 40 kalibers; het draagt den naam Meyi 45 Shiki, hetgeen overeenkomt met onze uitdrukking Model 1912. De eigenlijke schietbuis beweegt zich na het schot in eene mof, welke over het achterstuk geschoven is en waarmede de schietbuis door middel van de remtoestel en de remdrukveeren bevestigd is. Beide bevinden zich aan de bovenzijde van den vuurmond. Geheel boven op de mof ziet men den remcylin- der; de stang van den remzuiger is aan het achterstuk van de schietbuis bevestigd. Links en rechts van dezen remcy- linder is een andere cylinder aangebracht, bevestigd op de mof. Zij staan in .verbinding met den remcylinder. Linksen rechts en iets lager dan deze cylinder zijn de cylinders met de remdrukveeren aangebracht. De mof, waarin de schietbuis zich na het schot beweegt, is door middel van tappen bevestigd op eene middelpivotaffuit. Hoogstwaarschijnlijk rust het onderstel dezer affuit op eene dikke laag steenslag (geen beton); de vaste stand wordt door

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 85