83 Voortdurend bleven, evenals zulks reeds in de voorafgaande drie maanden het geval was, berichten inkomen over sterke Bonische en Lamoeroesche benden, welke verzameld werden met het oog op een inval in ons gebied en die zich thans in de nabijheid van de grens bij Bantjie ophielden. Aanvoerders dezer benden zouden zijn aroe Liboeroeng en de soelewatang van Lamoeroe. De vijand hield zich evenwel rustig; alleen op den 26en Juli werd eene macht van 200 Boniërs door eene patrouille waargenomen op den Bontoe-Benteng op ons gebied. Door het zware terrein daartoe genoodzaakt, zag de patrouille commandant van eenen aanval af, en ging tevens de voeling verloren. Na eene mislukte poging op den volgenden dag om den Bontoe-Benteng te omtrekken, werd deze den 28en Juli verlaten bevonden. Den 13en Augustus bracht de Gewestelijk Militaire Comman dant eene wijziging in de instructie van den detachements commandant. Evenals zulks voor de bezetting van Paré-Paré werd gelast, zou voortaan de compagnie van Tjamba zich niet slechts bepalen tot het ageeren op eigen gebied, maar moest zij ook offensief optreden in Zuid-West-Boni, met opdracht de vijandige elementen in dit gebied te onderwerpen en de leiders te arresteeren Den 18en Augustus vertrok de colonne, ter sterkte van 1 compagnie, waarbij het civiel bestuurshoofd der Bergregent- schappen, over Bantjie naar Liboeroeng, dat den volgenden dag te 2Yz uur n.m. werd bereikt. Hier bood aroe Liboe roeng zijne onderwerping aan. Thans bleek, wat gedurende den patrouillegang der volgende dagen bevestigd werd, dat de bevolking van deze streek slechts noodgedwongen eene vijandige houding tegen het Gouvernement had aangenomen. Zoowel de bevolking als hare hoofden waren het juk van den vorst van Boni moede, een gevolg van den willekeur en de afper singen waaronder zij gebukt gingen. Uit overgelegde documenten, afkomstig van den vorst, bleek dan ook, dat hij niet ten volle op de trouw van zijne onderdanen in dit gebied had durven rekenen. (1) Zie bijlage XX.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 87