87 de patrouillecommandant te Banoea, de Europeesch-sergeant de Graaf, den 8en Januari den ex-pabitjara van Solo (een der aanvoerders bij den aanval op onze vestiging te Balangnipa op 30 Juli 1905) gevangen nam. Den 9en Januari meldde zich daarop daeng Patanga bij dezen patrouillecommandant. De patrouille van Batoe-Poetih werd nu aangetrokken bij die te Tekko, en het doel der patrouilleering was thans de vervolging van aroe Laboeadja en diens aanhang. Met dezelfde opdracht bevonden zich in Zuid-Boni afdeelingen van het 19e bataljon uit WatamponéJ en van de bezetting van Balangnipa. Toen den 13en Januari bericht werd ontvangen dat aroe Laboeadja plannen koesterde zich te onderwerpen, zond de detachementscommandant te Tjamba nog een patrouille naar Paloekoe, om van daaruit in verband met de andere afdeelingen de uitvoering van genoemde plannen te bevorderen. Boven dien werd een detachement gezonden naar Laboeadja in de Bergregentschappen, teneinde een uitwijken van den vluchteling naar deze zijde te beletten. Den 14en Januari bood aroe Laboeadja bijj.den, assistent resident der Oosterdistricten te Balangnipa zijn onderwerping aan. Daar thans van eigenlijk verzet in Zuid-Boni geen sprake meer was, besloot de Gewestelijk Militaire Commandant tot opheffing van het detachement te Tjamba. Tot het bewaren der rust in Zuid-Boni werd een mobiel detachement te Balangnipa geformeerd, terwijl den militairen commandant van Pangkadjéné werd opgedragen van tijd tot tijd te doen patrouilleeren in de voormalige Gowasche enclave Gattarang-Matinggi. Ingevolge be sluit van den Gewestelijk Militairen Commandant keerde den len Februari 1906 de bezetting van Tjamba naar Makasser terug. B. Pangkadjéné. In Hoofdstuk II werd medegedeeld welke taak aan de bezetting van Pangkadjéné vóór en gedurende de expeditie naar Boni was toegedacht (zie voorts de instructie van den Militairen Commandant dd. 20 Juli 1905) De bestaande sterkte van 3 officieren en 100 minderen werd daarvoor voorloopig voldoende geacht. (1) Zie bijlage VIIc.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 91