De spanning, welke bij de bevolking van bijna geheel Zuid- Celebes vóór het begin der expeditie viel waar te nemen, openbaarde zich ook in de omgeving van Pangkadjéné door rustverstoringen, welke echter voorloopig geen ernstig karakter aannamen. Den lOen Juni werd uitgerukt naar Tangkoera, waar ontevredenheid heerschte over de benoeming van den nieuwen regent, terwijl den 20en Juni de orde hersteld moest worden in het Segérische. Hier werd een rooverbende over vallen en gevangen genomen. Tot daadwerkelijk verzet kwam het evenwel den 12en Juli, toen een bende van 25 man amok maakte in de onmiddellijke nabijheid van onze vestiging te Pangkadjéné. Bij het daarop volgend gevecht sneuvelde de Europeesch sergeant Bruining en liet de vijand vier dooden in onze handen. Deze bende, aangevoerd door familieleden van den geschorsten regent van Boengero, bestond uit den aanhang van twee hoofden, die des morgens waren gearresteerd. Hoewel aan deze gebeurtenis niet de waarde van eenen aanval op onze vestiging kon worden toegekend, gaf zij duidelijk blijken van de ontevredenheid en den overmoed, welke bij sommige elementen, ook in het gou- vernements gebied, bestonden. In verband met den toestand was de bezetting van Pang kadjéné den 4en Juli met eene sectie onder 1 officier van de bezetting te Makasser versterkt geworden en was den 24en Juli de militaire commandant, de kapitein Engelen, belast met de waarneming van het civiel gezag over de onderafdeeling Pangkadjéné. Nadat de rust hier allengs was teruggekeerd en de boven genoemde versterking daardoor overbodig kon worden geacht, vertrok deze den 3en Augustus naar Tjamba. (zie voren). Bij schrijven van den Gewestelijk Militairen Commandant dd. 5 September werd de detachementscommandant van Pangka djéné bekend gemaakt met het voornemen van den Bevelhebber, om den tocht naar Lamoeroe gepaard te doen gaan met het ageeren van detachementen uit Tjamba en Pangkadjéné, welke afdeelingen respectievelijk uit het zuiden en westen tegen genoemden vasalstaat van Boni zouden oprukken. Naar aanlei ding van dit schrijven vormde de detachementscommandant van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 92