94 troepen naar Gowa zou zijn vertrokken. Daarom oordeelde de kapitein van Waasdijk het noodig, om bij zijn afmarsch naar Pao (in Gowa), eenen omweg te maken over Mangopi, Kahoe en Bonto Rihoe. Volgens ingekomen berichten zou n.l. aroe Laboeadja zich ophouden in de buurt van Kahoe. Bij eene overvalling aldaar op den 23en October werden wel eenige verdachte lieden gearresteerd, doch de gezochte aroe werd niet aangetroffen. Op den verderen marsch ontving de colonne den 25en Oc tober tusschen Bonto-Rihoe en Pao eenig vuur van eene kleine bende onder den soelewatang van Bonto-Rihoe, die stelling had genomen op den Djamboe-Djamboe E, een bergtop terzijde van den marschweg. Dit vuur berokkende ons geen verlies en de vijand werd spoedig verjaagd. Op denzelfden dag werd Pao (of Balasoeka) bereikt en den volgenden dag kwam de verbinding tot stand met het detachement uit Tjamba (zie voren). Nadat inmiddels ook het te Manipi achtergelaten detachement met de vivres etc. was aangekomen, waren den 27en October de beide colonnes te Pao onder het bevel van den kapitein van Waasdijk vereenigd. De verrichtingen dezer troepen zullen behandeld worden bij het verslag der operatiën tegen Gowa. (Hoofdstuk XX). Blijkens schrijven dd. 7 November 1905 oordeelde de Gewes telijk Militaire Commandant het noodig de bezetting van Balangnipa wederom te versterken, teneinde van uit deze plaats te kunnen voorzien in een meer uitgebreiden patrouillegang, vooral in het zuidelijk deel van Boni. Daarom werd den colonnecommandant in Gowa opgedragen genoemde sterkte weder op 2 officieren en 75 man te brengen, aan welken last den 14en November werd voldaan. Ingevolge bekomen goedkeuring op een voorstel tot ontbin ding der colonne te Lombasang in Gowa, kwam den 30en December, met uitzondering van een klein detachement, dat voorloopig te Lombasang achterbleef, genoemde colonne te Balangnipa terug. Van hier werd het detachement van Tjamba, na aanvulling van kleeding en uitrusting, den 3en Januari naar Lombasang teruggezonden tot aflossing van het aldaar achter gebleven detachement. Laatstgenoemde afdeeling keerde daarop

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 98