9 Voornamelijk door toedoen van den opoe tjënëng werd dan ook in Maart 1904, tijdens de onderhandelingen over bedoelde grensregeling te Palopo, de vertegenwoordiger der Regeering, de resident ter beschikking Brugman, op hoogst ongepaste en tegen de landsinstellingen indruischende wijze bejegend. II. Voorbereiding tot de samenstelling der expeditie. (18 October 1904 14 Juni 1905). Vast besloten aan het verzet van Boni een einde te maken en de mogelijkheid voorziende, dat daartoe het uitzenden eener expeditie noodig zoude zijn, richtte de in September 1904 opgetreden Landvoogd reeds den 18den October d.a.v. tot het Legerbestuur de schriftelijke uitnoodiging om, in overleg met den Commandant der Zeemacht, advies nopens de samenstelling van zulk een expeditie uit te brengen. Aan die uitnoodiging werd voldaan bij gemeenschappelijk schrijven van de Com mandanten van Land- en Zeemacht dd. 3 December 1904, waarin werd voorgesteld aan de uit te zenden expeditie als militair doel te stellen: het bezetten van de hoofdplaats Wa- tamponé; het zich meester maken van den persoon van den vorst, van zijne familieleden en van de rijkssieraden; als politiek doel: de onderwerping van het geheele rijk en de zich eventueel daarbij aangesloten hebbende rijkjes. Aan het garnizoensbataljon van Celebes, Menado en Timor diende daarbij de bescherming van het gouvernementsgebied, alsmede het beletten van den invoer over land van oorlogs contrabande (w.o. zout en opium) naar de vijandige zelf besturen, te worden opgedragen. Dit doel zoude zijn te bereiken door krachtig patrouilleeren van uit Balangnipa, Pangkadjéné(c.q. van uit een meer nabij de grenzen van Lamoeroe te'kiezen bivak, waarvan de bezetting door het garnizoen van Pangkadjéné geleverd zou worden) en Tjamba, waartoe laatstgenoemde plaats tijdelijk bezet moest worden door de mobiele colonne van Makasser. Balangnipa en Pangkadjéné zouden elk een garnizoenssterkte van 4 officieren en 150 man krijgen. Het detachement cavalerie van Makasser zou bij dit patrouilleeren

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 13