36 Door het wachten op een gevangene, die als gids zou dienen en abusievelijk in het bivak was achtergebleven, ondervond de colonne bij het Z. W. uiteinde der kampong (punt h.) eenig oponthoud. Vóór nog van daar langs een der beide paden de marsch kon worden voortgezet, kwam 730 v.m. het bevel van den Expeditiecommandant, dat alle troepen naar het strandbivak zouden terugkeeren. De reden, welke tot dit besluit had geleid, was dat de Bevelhebber er weinig vertrouwen in had, om nog dienzelfden dag de aansluiting met den weg naar Watamponé te zullen vinden. Bereikte de verkenning haar doel niet, dan zou een terugkeer naar het strand dienzelfden dag vermoedelijk niet meer mogelijk zijn en dan zouden de troepen, die reeds den vorigen dag gebrek aan drinkwater hadden gehad en voor den 22sten Juli slechts onvoldoende vivres hadden, eerst op 23 Juli, zonder eten of drinken, naar het strand terug moeten marcheeren. In een opvoeren van vivres langs de Patiro rivier zag de Bevelhebber weinig heil. Te 730 v.m. werd het signaal „rechtsomkeert" gegeven. De maréchaussée kreeg opdracht de rivier bij e opnieuw te over bruggen ten einde den terugkeer van de troepen uit de kampong gemakkelijk te maken. Zij maakte hiertoe gebruik van prauwen, welke in het kreekje ten W. van de kampong waren aange troffen, en van de in de kampong overvloedig aanwezige zero's, en was in korten tijd gereed. Te 745 werden de kapitein van den staf en de aan den Expeditiecommandant toegevoegde marineofficier met de 2de compagnie 9de bataljon naar het landingspunt gezonden met opdracht zoo spoedig mogelijk verbinding met het vóór Patiro liggende oorlogsschip H. M. Koningin-Regentes te krijgen en marinehulp in te roepen voor overbrugging van de kali Patiro als bij den opmarsch was verleend. Te 11 uur v.m. was de gemeenschap met H. M. Koningin Regentes verkregen en gingen de sloepen van dezen bodem en van H. M. Assahan, die op weg van Badjowé naar Paré-Paré juist Patiro passeerde, de Patiro rivier op. Middels draadlooze telegrafie was tevens de Commandant der expeditionnaire

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 40