39 „De marine-landingsdivisie in de gewapende sloepen, welke „de transportsloepen vooraf gaan, zal bij de landing plaats „nemen in het midden der linie, d. i. tusschen de 4e compagnie „L. H. 15de bataljon en de 3e compagnie 19de bataljon". Te 6 uur 30 min. v. m. was het le echelon in de transport sloepen gezeten. Terwijl de sloepenlinie zich formeerde, werd te 6 uur 50 min. door H. M. Hertog Hendrik, Regentes, de Ruyter, Zeeland, Assahan, Borneo en Serdang het geschutvuur op de kuststrook Tippoeloewé Badjowé geopend, waarbij een drietal schoten uit zwaar scheepsgeschut op Watamponé werden afgegeven Te 7 uur 40 min. v.m. werd op sein van den eskadercom mandant, die zich achter de landingslinie ophield, het vuur der groote oorlogsschepen gestaakt. H. M. Assahan, Borneo en Serdang, die op de flanken en dichter bij den wal lagen, bleven echter op de N. en Z. waarts van het landingsfront gelegen strandversterkingen doorvuren. De transportsloepen roeiden nu in linie, voorafgegaan door 16 gewapende sloepen en op den rechter- en linkervleugel gedekt door respectievelijk 4 en 3 gewapende sloepen, naar het landingsfront. Te 7 uur 45 min. v.m. openden de gewapende sloepen het vuur uit het sloepgeschut, daarbij langzaam den wal naderende. Kort daarop, toen de gewapende sloepen den wal tot 150 M. waren genaderd, opende de vijand een goed onderhouden geweervuur van uit de versterkingen, huizen en klapperboomen, waartusschen ook enkele lilaschoten vielen. 's Vijands vuur nam, naarmate de landingslinie den wal nader de, in hevigheid toe; het sterkst werd gevuurd uit een versterking gelegen in den oostpunt van kampong Tippoeloewé. Door de gewapende sloepen werd nu ook geweervuur op de strandbentings afgegeven. Op ongeveer 75 M. afstand van den wal geraakten de ge wapende sloepen aan den grond en maakte de landingsdivisie zich gereed haar te verlatengelijktijdig gaf de 2de Bevelhebber (1) Bij de in bezitneming van Watamponé op 30 Juli bleek, dat deze schoten nabij de missigit waren neergekomen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 43