67 In een bericht aan den Bevelhebber, afgezonden uit Ninggo dd. 20 Augustus, had de kapitein van Stipriaan Luiscius reeds de overbodigheid van het vivresdepot te Pasempa betoogd en voorgesteld dit op te heffen (dit geschiedde den 21 en Augustus), daar hij volgens de opgedane ondervinding overal voldoende rijst kon krijgen. Hij keerde den 23en Augustus niet naar Pasempa en Watamponé terug, doch marcheerde naar Pam- panoea, vermoedende dat dit reeds door onze troepen zou zijn bezet. Te 3 uur n.m. werd genoemd bivak bereikt. X. Verplaatsing van de hoofdmacht en van de operatiebasis van Watamponé naar Pampanoea. Na de onderwerping van de voornaamste rijksgrooten en de overgave der rij ssieraden liet de toestand in Boni zich zoo gunstig aanzien, dat voor de verdere pacificatie van dit land met enkele compagnieën zou kunnen worden volstaan. Het lag daarom in de bedoeling van den Bevelhebber de operatiën thans te openen tegen Wadjo. Reeds in de vorige hoofdstukken werd melding gemaakt van eene nadere aansluiting tusschen Boni, Gowa en Wadjo. Deze verhouding had ten gevolge dat Wadjo, al had het dan ook niet, gelijk verscheidene andere rijkjes op den i8en Mei 1905, de gehoorzaamheid aan het Gouvernement formeel opge zegd, zich aan handelingen schuldig maakte, welke niet anders dan als vijandig konden worden beschouwd. Zoo hadden benden Wadjoreezen tegen onze troepen gevochten zoowel in Sidenreng (waarover in volgend hoofdstuk XI) als bij Béna. In laatstgenoemde plaats waren zij aangevoerd door een der Wadjoreesche grooten, den soelewatang van Iempa Kiempa. Verder was de Tjenrana-monding tijdens de landing bezet geweest door aroe Bola, een vasal van Wadjo, met zijne volgelingen. De Bevelhebber oordeelde het daarom thans noodig de operatiebasis naar Pampanoea te verplaatsen. Van daar zou tevens tegen Soppeng en Sidenreng kunnen worden geageerd. Vooraf diende te worden nagegaan op welke wijze het best in den opvoer van vivres naar Pampanoea kon worden voorzien. De aangewezen communicatielijn met de zee is de Tjenrana.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1915 | | pagina 71