8 Door het verloop van vorengeschetste schermutselingen waren Blauwe cavalerie (waarbij Madsengeweren) en wielrijders er in geslaagd om de brug over de Tji Kao bij Poerwakarta te bereiken. Na een betrekkelijk kort vuurgevecht werd deze overgang door de intusschen met infanterie versterkte Blauwe troepen ge forceerd (12.45 n m.) en het detachement Roode Wielrijders daarbij grootendeels buiten gevecht gesteld. Daarmede was de verbinding tusschen de Divisie en hare Zelfstandige cavalerie voorloopig verbroken. Als het bericht van dit treffen den Divisie-Commandant om streeks 2 uur te Pangoelah bereikt, worden de reeds aan het L. H. 3de Eskadron uitgegeven bevelen (Bijlagen VII en VIII) in zoover re gewijzigd, dat door deze cavalerie in vereeniging met het te ruggeslagen wielrijders-detachement eerst de brug over de Tji Kao zal worden genomen. Na opgehouden te zijn door een treffen met in N. richting oprukkende Blauwe cavalerie en wielrijders en zonder voeling te hebben gekregen met het detachement Roode wielrijders, bereikt dit half-eskadron tegen half zes n.m. de bedoelde brug, welke onherstelbaar vernield blijkt. In zijn bericht hieromtrent aan den Divisie-Commandant meldt de Eskadrons-Commandant tevens, dat hij de Officierspatrouille naar Wanajasa heeft afgezonden en met de rest, 1 peloton, onder achterlating van een patrouille bij de brug tot overname van eventueel door de Zelfstandige cavalerie afgezonden be richten, gedurende den nacht bivak betrekt bij pl. 3 van den weg Poerwakarta-Tjikampek. De Officierspatrouille naar Wanajasa meldt te 9.35 n m. aan den Divisie-Commandant, dat zij bij kg. Tjihoeni op vijandelijke infanterie is gestuit en voor den nacht op kg. Negri Kidoel (O. rand Poerwakarta) is teruggegaan. 2. 1ste Brigade. Inmiddels was de geheele 1ste Brigade in den loop van den dag te Pangoelah verzameld en gekantonneerd geworden (Zie Legeringsbevel Bijlage IX).

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 16