10 tijdruimte niet onbelangrijk zou worden vergroot door vernie ling van de bruggen over de Tji Kao. Ten slotte werd door de aanwezigheid van deze rivier, wel ke benedenstrooms van Poerwakarta slechts op enkele plaatsen was over te trekken, de versluiering van daarachter te nemen maatregelen in niet geringe mate vergemakkelijkt. Om nu de voordeelen van eene opstelling ten Z. van Poer wakarta ten volle te kunnen benutten, moest de vijand zoo mogelijk worden gedwongen tot de boven beschreven splitsing van zijn macht. Zulks meende de P.C. te bereiken door stellingname op den weg naar Wanajasa van een zoodanige sterkte en samenstel ling, dat het eene ernstige bedreiging van 's vijands verbindin gen zou vormen, indien jhij er toe mocht besluiten toch met zijne gansche macht vereenigd langs den grooten weg naar Darangdan op te rukken. De P.C. was zich wel bewust van de nadeelen der splitsing van de eigen macht, doch vertrouwde op eene gemakkelijk te verkrijgen en onafgebroken te onderhouden optische seinver- binding tusschen de beide door de rivier gescheiden deelen, waardoor de erkende nadeelen in belangrijke mate zouden worden geneutraliseerd. Eenmaal besloten zijnde met de hoofdmacht der Brigade be zuiden Poerwakarta den eersten weerstand te bieden, bleef te overwegen, in welke lijn dit zou plaats hebben. Daar de Tji Kao nabij Poerwakarta voor infanterie en berg- artillerie geen noemenswaardige hindernis vormt, mocht, naar de meening van den P.C., de te kiezen weerstandslijn niet zóó nabij zijn gelegen, dat de vijand bij een aanval op de stelling zou kunnen volstaan met alleen de bovengenoemde wapens over de rivier te brengen en met zijn veldartillerie den aan val daadwerkelijk te steunen van uit een opstelling aan de overzijde der rivier. Hierdoor toch zou het doel met de ver nieling der bruggen beoogd n.l. vertraging van's vijands op- marsch en tijdwinst voor het inrichten der eigen stelling slechts ten deele worden bereikt. Ware niet de Tji Kao zoo gemakkelijk doorwaadbaar ge weest, dan zou nog de overweging, dat door het stelling nemen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 20