11 op verderen afstand de mogelijkheid werd prijs gegeven om van uit de hoofdstelling op de meest effectieve wijze tegen 's vijands brugslag te ageeren, bij den P.C gewicht in de schaal hebben gelegd. Nu echter die brugslag voor Rood geen nood zakelijk vereischte was om de Blauwe troepen van den ande ren oever te verdrijven en het bij slot van rekening op de vertraging van 's vijands opmarsch naar het Z. wel van geen invloed zou zijn, of de brugslag vóór dan wel na het overwin nen van den eersten weerstand moest geschieden, achtte de P.C. het verkieslijk om door een verderaf stelling nemen het den vijand berokkende oponthoud geheel ten goede te doen komen van eene krachtige versterking der eerste weerstands- lijn. Intusschen leek het hem wel wenschelijk van uit de hoofd stelling Poerwakarta en een eventueelen brugslag over de Tjï Kao onder artillerie-strooivuur te kunnen nemen. Op grond van bovenstaande overwegingen besloot de P. C. met de Blauwe hoofdmacht stelling te-nemen ter hoogte van pl. 5/6 van den grooten weg Poerwakarta - Drangdan, in verband waarmede in den loop van den morgen van 17 September werden uitgegeven 2. Bevelen van den P. C. Zie de Bijlagen X tot en met XV. Aan den Commandant van het detachement, dat stelling zou nemen op den weg naar Wanajasa, werd ter aanvulling van zijn instructie (Bijlage XII) nog het volgende mondeling medege deeld Zich niet door demonstratie te laten misleiden en in geval de vijand blijk gaf het offensief in de richting Wanajasa niet te willen doorzetten, hem door een aanval tot grootere machts ontwikkeling te dwingen. Hierbij was rekening te houden met de mogelijkheid, dat de vijand hem met een sterke macht uit de nabijheid van Poerwakarta zou verdrijven, doch de verdere vervolging zou overlaten aan zwakkere krachten. Overigens diende iedere gelegenheid, om den tegenstander door een offensief afbreuk te doen, te worden aangegrepen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 21