12 Ten slotte werd den Detachements-Commandant mededeeling gedaan van het terugtochtsplan der Blauwe hoofdmacht, terwijl zijn aandacht gevestigd werd op de gelegenheid om bij een eventueelen terugtocht van het detachement den vervolgenden vijand bij Tandjoengsari in de flank te bestoken 3. Verrichtingen van de Blauwe Partij. Bij het intreden van den oorlogstoestand te 10.30 v.m. waren de navolgende troepen te Bendoel beschikbaar: Inf. XV en XXI, Mitr. 4, de Cav. en wielrijders-strijders, A 3 bg., 1 sectie Genietr. en de Telegraafafd. Hiervan waren, ter bescherming van de uitlading der volgende echelons, in de lijn Pr. Tegallega - Tjitapen 2 - G. Semboeng opgesteld 1H Comp. Inf. XV, terwijl de Comp. Scheffer van dat bataljon zich op weg bevond naar Tjiseuti. Het nog ontbrekende deel der Blauwe troepen, dat tegen één uur n m. te H. Bendoel en H. Plered verwacht werd, bereikte die sta tions met 1M a 2 uur vertraging. (Zie ook onder spoorwegvervoer). Te 10.30 v.m. zette zich de voorwaartsche beweging in van de op den grooten weg tot den afmarsch gereedstaande Blauwe troepen: de Zelfstandige cavalerie (bij Tjitapen 2), daarachter het Detachement Velds. Reeds te 11.05 v.m. stootte eerstgenoemde afdeeling ter hoog te van pl. 3 op een vijandelijke cavaleriepatrouille. Verder ruk kende, werd zij nabij kg. Boender aangegrepen door sterke Roode cavalerie-afdeelingen, die haar tot een snellen aftocht dwongen en die daarop een Blauwe infanterie-brigade (op marsch naar den overgang bij Tjikao-Krawang) overhoop reden. De thans tot het gevecht te voet afgezeten blauwe ruiters wisten, met behulp van de hun volgende infanterie, de roode cavalerie in de richting Pasaggrahan terug te dringen en, noord waarts oprukkende, de brug over de Tji Kao Z. van Poerwa- karta te bereiken. Bij deze door Rood oogenschijnlijk vrij sterk bezette over gang ontspon zich nu een vuurgevecht, waarin door de Blauwe cavalerie, ongeacht het inzetten van 3 machinegeweren geen vuuroverwicht kon worden verkregen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 22